Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Wideo
Najnowsze

Petro Poroszenko: Ukraina musi przygotować się na negatywny scenariusz

Porozumienia pokojowe z Mińska wypełnia jedynie Ukraina i OBWE - oświadczył prezydent Petro Poroszenko, otwierając posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) w Kijowie. - Ukraina musi przygotować się na negatywny scenariusz rozwoju sytuacji na wschodzie kraju - podkreślił.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Petro Poroszenko
Petro Poroszenko (AFP, Fot: Sergey Supinsky)

Petro Poroszenko zwołał posiedzenie RBNiO w związku z przeprowadzonymi w niedzielę w Donbasie tzw. wyborami władz separatystycznych republik ludowych Donieckiej i Ługańskiej.

- Niestety, inni uczestnicy mińskich rozmów, prócz Ukrainy i OBWE, nie przestrzegają swoich zobowiązań - powiedział, nie wymieniając jednak Rosji, która brała udział w dwóch rundach negocjacji pokojowych na Białorusi.

- Ukraina, która pozostaje zwolenniczką planu pokojowego, nadal będzie z odpowiedzialnością traktowała przestrzeganie mińskich zobowiązań. Nie oznacza to jednak, że Ukraina nie będzie gotowa do zdecydowanych działań w razie pesymistycznego, negatywnego scenariusza - powiedział szef państwa.

- Dziś sformowano kilka nowych jednostek, które pozwolą już teraz zatrzymać możliwy atak w kierunku Mariupola, Berdianska, Charkowa, na północ od Ługańska oraz na obwód dniepropietrowski - przekazał Poroszenko.

Prezydent nie wykluczył także wprowadzenia "poważnych" ograniczeń gospodarczych wobec opanowanych przez separatystów terytoriów Donbasu oraz większej kontroli ludzi, którzy podróżują z i do tego regionu.

Zobacz również film: "Donbas może stracić specjalny status"

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów