Trwa ładowanie...
15-11-2014 14:30

Petro Poroszenko podpisał dekret ws. anulowania ustawy o statusie Donbasu

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał dekret, nadający moc postanowieniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, która przedłożyła parlamentowi anulowanie ustawy o wyjątkowym statusie regionów na wschodzie kraju. Informację o tym podała w sobotę RBNiO.

Petro Poroszenko podpisał dekret ws. anulowania ustawy o statusie DonbasuŹródło: PAP, fot: Wiktor Dąbkowski
d3oaoxc
d3oaoxc

Prezydent podpisał również drugi dekret, który wprowadza w życie postanowienie RBNiO o podjęciu działań w celu przerwania działalności urzędów i przedsiębiorstw w rejonie "operacji antyterrorystycznej". W ten sposób władze w Kijowie nazywają strefę działań ukraińskich sił rządowych przeciwko ugrupowaniom prorosyjskich separatystów.

RBNiO przedłożyła parlamentowi, by poparł on bezzwłoczne wniesienie pod obrady projektu ustawy, w którym mowa jest, iż straciła moc prawną ustawa "O szczególnym trybie samorządu lokalnego w poszczególnych regionach obwodu donieckiego i ługańskiego". Rada Bezpieczeństwa Narodowego wystąpiła z taką inicjatywą 4 listopada; ma to być jeden z kroków w kierunku stabilizacji sytuacji w dwóch wschodnich obwodach.

Propozycje RBNiO przewidują także podjęcie w ciągu tygodnia kroków, których celem jest zakończenie działalności urzędów i przedsiębiorstw w strefie "operacji antyterrorystycznej". Personel tych instytucji ma być ewakuowany, a ich dokumentacja i majątek - wywieziony.

Oba dekrety Poroszenko podpisał 14 listopada, wchodzą one w życie w dniu ich opublikowania.

d3oaoxc

Decyzję o odwołaniu przepisów o specjalnym statusie Donbasu RBNiO podjęła po przeprowadzonych 2 listopada wyborach w dwóch samozwańczych "republikach ludowych": donieckiej i ługańskiej (DRL i ŁRL). Kijów, który uznaje te wybory za nielegalne, w reakcji na nie zaostrzył politykę wobec separatystów.

W zeszłym tygodniu premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk ogłosił, że opanowane przez separatystów rejony Donbasu nie będą otrzymywały dotacji z budżetu państwa, a ich mieszkańcy mogą liczyć wyłącznie na pomoc humanitarną.

Zobacz również wideo
d3oaoxc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3oaoxc
Więcej tematów