Trwa ładowanie...
04-09-2014 05:45

Petro Poroszenko na szczycie NATO będzie zabiegał o pomoc wojskową dla Ukrainy

Na rozpoczynającym się w walijskim Newport szczycie NATO prezydent Ukrainy będzie zabiegał o pomoc wojskową dla swego kraju. Późnym popołudniem rozpocznie się spotkanie Komisji NATO-Ukraina z udziałem Petra Poroszenki.

Petro Poroszenko na szczycie NATO będzie zabiegał o pomoc wojskową dla UkrainyŹródło: PAP/EPA, fot: ROMAN PILIPEY
d2no5uv
d2no5uv

Jak poinformowała agencja dpa, jeszcze przed rozpoczęciem szczytu, Poroszenko ma spotkać się w Newport z prezydentami USA i Francji oraz z szefami rządów Wielkiej Brytanii, Niemiec i Włoch. Według brytyjskich źródeł rządowych, przedstawi im ocenę sytuacji na wschodzie Ukrainy.

Poroszenko oczekuje od Sojuszu wsparcia technicznego i doradczej pomocy wojskowej.

W środę pojawiły się informacje o możliwym przerwaniu ognia na wschodzie Ukrainy. Zdaniem prezydenta Rosji Władimira Putina, który rozmawiał w tego dnia z Petrem Poroszenką, ostateczne porozumienie w sprawie politycznego uregulowania konfliktu na Ukrainie może zostać osiągnięte na piątkowym spotkaniu grupy kontaktowej (Rosja-Ukraina-OBWE) w Mińsku.

Prezydent Ukrainy z kolei ocenił, że spotkanie grupy kontaktowej będzie oznaczało początek procesu pokojowego na wschodzie jego kraju.

d2no5uv

Nie da się wykluczyć, że do stolicy Białorusi przyjadą także przedstawiciele prorosyjskich separatystów.

Tymczasem, mimo prób dyplomatycznego uregulowania konfliktu, walki na południowym wschodzie Ukrainy nie słabną. Władze w Kijowie przyznały, że w środę w starciach pod Iłowajskiem zginęło co najmniej 13 ukraińskich żołnierzy, a w ostatnich dwóch dniach - co najmniej 95.

Siły ukraińskie w tym mieście zostały okrążone przez prorosyjskich rebeliantów i wojska Federacji Rosyjskiej w ubiegłym tygodniu. Kilka ochotniczych batalionów zdołało wyrwać się z kotła, jednak poniosły one ogromne straty.

d2no5uv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2no5uv
Więcej tematów