Trwa ładowanie...

Petro Poroszenko: mamy pierwszą dobę realnego zawieszenia broni

W ciągu ostatnich 24 godzin po raz pierwszy od miesięcy nie zginął i nie został ranny żaden ukraiński żołnierz. Wreszcie pierwsza doba, gdy zawieszenie broni jest realne - oświadczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.
Share
Petro Poroszenko: mamy pierwszą dobę realnego zawieszenia broni
Źródło: WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski
dan9y70

- Mam pozytywne informacje. Dzisiaj mija pierwsza od siedmiu miesięcy doba, podczas której mamy na Ukrainie prawdziwe zawieszenie broni - mówił Poroszenko. - Nie możecie sobie wyobrazić, jak to dla mnie ważne . Po raz pierwszy nie dostaję wiadomości, że w nocy zginął lub został ranny ukraiński żołnierz - zaznaczył.

Zawieszenie broni na wschodzie Ukrainy między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami obowiązuje od wtorku rano.

W kolejnych dniach rozejm był jednak poważnie naruszany. W czwartek armia ukraińska poinformowała, że w ciągu doby trzech żołnierzy zostało zabitych, a ośmiu rannych. Od tego czasu jednak - jak wskazał Poroszenko - nie było ani zabitych, ani rannych. - Jednak wszystko nadal jest tak kruche - zastrzegł ukraiński prezydent.

W środę przedstawiciel Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, Andrij Łysenko powiedział, że spadła liczba "prowokacyjnych ostrzałów" ze strony separatystów. Zapewnił, że siły rządowe wypełniają swoje zobowiązania "wzorcowo" i że nadal będą przestrzegały zawieszenia broni.

dan9y70

Podziel się opinią

Share
dan9y70
dan9y70
Więcej tematów