PolskaPerkusja króluje w stolicy

Perkusja króluje w stolicy

IV edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki
Perkusyjnej rozpocznie się 26 czerwca w Warszawie. Podczas imprezy
prezentowana będzie głównie perkusyjna twórczość solowa.
Wzmocniona będzie też strona edukacyjna festiwalu.

13.06.2003 | aktual.: 13.06.2003 13:10

Warsztatom i pokazom będzie towarzyszyć wystawa instrumentarium perkusyjnego, w której udział wezmą przedstawiciele firm instrumentalnych z całego świata.

Twórczość opartą na rytmach etnicznych przedstawią w tym roku mistrzowie z Afganistanu - Hakim Ludin - i Indonezji - Nippy Noya. Karuna Murthy z Indii zaprezentuje rytmy południowoindyjskie oraz instrument z tamtego regionu - thavillę.

Grę na werblu pokażą mistrzowie z Europy i Stanów Zjednoczonych - Jim Kilpatrick (Szkocja)
, Mitch Markovich (USA) i Andy Zeller (Szwajcaria).

Gośćmi festiwalu będą także wirtuozi wibrafonu: Emmanuel Sejourne (Francja)
i Bernard Maseli (Polska) - oraz marimby - Marta Klimasara (Polska).

Na zestawie kilkudziesięciu instrumentów zagra specjalista w dziedzinie multiperkusji i teatru instrumentalnego Gaston Sylvestre (Francja), a wirtuozerską grę na kotłach zaprezentuje Benoit Cambreling (Francja).

Polską scenę jazzową reprezentować będą Cezary Konrad Quartet oraz Michał Miśkiewicz i Simple Acoustic Trio.

Po raz drugi na festiwal przyjedzie marokańsko-francuska grupa Tac TaToom, wykonująca tzw. brazylijską batucadę. Składająca się z kilkunastu bębniarzy grupa poprowadzi publiczność ulicami Starego Miasta. Na koncertach zespół zaprezentuje program łączący rytmy brazylijskie z muzyką arabską. Będzie również uczył brazylijskiej batucady na warsztatach.

Obok prezentacji i kursów mistrzowskich odbędą się trzydniowe warsztaty edukacyjne z kilku dziedzin twórczości perkusyjnej. Poprowadzą je: Hakim Ludin (rytmy świata oraz filozofia i technika gry), Ikken Koceila i Hamid Belaidi (Tac TaToom - brazylijska batucada), Karuna Moorthy (rytmy południowych Indii oraz technika gry na thavili), Jim Kilpatrick (technika gry na werblu) i Gaston Sylvestre (multiperkusja, teatr instrumentalny).

Prezentacje i kursy mistrzowskie poprowadzą: Benoit Cambreling, Marta Klimasara, Bernard Maseli, Mitch Markovich, Heinz von Moisy, Nippy Noya, Emmanuel Sejourne, Andy Zeller.

Koncerty festiwalowe już tradycyjnie będą odbywać się w Fortecy (Klub Festiwalowy, róg Sanguszki i Zakroczymskiej), Lapidarium oraz - po raz pierwszy - w klubie Indeks (Mały Dziedziniec UW). Warsztaty, prezentacje i wystawa instrumentarium perkusyjnego odbędą się w Akademii Muzycznej. (iza)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)