Pentor: Polacy źle o Sejmie, rządzie i premierze
W czerwcu pogorszyły się notowania Sejmu, rządu i premiera, a poprawiły prezydenta, Senatu i władz samorządowych - wynika z badania nastrojów społecznych w Polsce, przeprowadzonego przez Pentor.
W czerwcu zmalało poparcie wyborcze dla koalicji SLD-Unia Pracy, a wzrosło dla Samoobrony. Zwiększyła się nieco grupa sprzeciwiających się przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, a liczba zwolenników pozostała bez zmian.
Poparcie dla przemian politycznych i gospodarczych w kraju po 1989 roku zadeklarowało w czerwcu 42% ankietowanych - o jeden punkt mniej niż w maju i 5 punktów mniej niż rok temu. Przemian nie popiera 41% Polaków - o 6 punktów więcej niż w maju i o 6 punktów mniej niż przed rokiem. Od wyrażenia opinii powstrzymało się 18% badanych - o 4 punkty mniej niż przed miesiącem.
Gdyby w czerwcu odbywało się referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej za członkostwem opowiedziałoby się 45% Polaków, przeciw 20%, a 19% nie uczestniczyłoby w referendum. W porównaniu z majem liczba przeciwników integracji wzrosła o 2 punkty przy stabilizacji głosujących za członkostwem. Stosunek zwolenników do przeciwników wynosi 70:30.
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w drugą niedzielę czerwca to na koalicję SLD-Unia Pracy głosowałoby 33% wyborców. Koalicja ta straciła 4 punkty w stosunku do maja. Na kandydatów Samoobrony głosowałoby 19% - o 4% więcej niż w maju, na Platformę Obywatelską 12% - o jeden punkt więcej, na Prawo i Sprawiedliwość 11% - bez zmian, na Ligę Polskich Rodzin 10% - bez zmian, PSL 7% o jeden punkt mniej, Unię Wolności 3% - o jeden punkt mniej, Ruch Społeczny 1% - o 2 punkty mniej, a na pozostałe ugrupowania głosowałoby 4% Polaków. Chęć udziału w wyborach deklarowało 58% uprawnionych - o 2 punkty więcej niż w maju.
Zadowolenie ze sposobu sprawowania władzy prezydenta deklaruje 68% ankietowanych - o 3 punkty więcej niż w maju, z działalności Sejmu 19% - o 3 punkty mniej, Senatu 22% - o jeden punkt więcej, premiera 31% - o 2 punkty mniej, rządu 23% - o jeden punkt mniej, starostów 40% - bez zmian, a burmistrzów i wójtów 44% - o 3 punkty więcej niż w maju. (miz)