Trwa ładowanie...
dno1ppg

Pentagon potwierdza: USA próbowały odbić uprowadzonego fotoreportera

Pentagon potwierdził, że w listopadzie Stany Zjednoczone dokonały próby uwolnienia Amerykanina Luke'a Somersa, przetrzymywanego przez Al-Kaidę w Jemenie. Somersa nie było jednak w typowanym przez USA miejscu, ale inni zakładnicy odzyskali wolność.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pentagon potwierdza: USA próbowały odbić uprowadzonego fotoreportera
(PAP/EPA, Fot: Michael Reynolds)
dno1ppg

O próbie uwolnienia 33-letniego fotoreportera Luke'a Somersa przez siły specjalne Jemenu przy wsparciu amerykańskich komandosów informowały wcześniej media. Tego samego dnia Al-Kaida Półwyspu Arabskiego opublikowała nagranie wideo, na którym grozi zabiciem Somersa, porwanego we wrześniu 2013 roku w Sanie.

W pisemnym oświadczeniu rzecznik Pentagonu John Kirby przekazał, że ministerstwu obrony zależało na "dostarczeniu dokładnych informacji" wobec faktu, że próbę odbicia zakładników opisywano w mediach. Potwierdzono wcześniejsze doniesienia o uwolnieniu ośmiu zakładników i o tym, że Somersa nie było w czasie operacji w budynku. Rzecznik dodał, że operację przeprowadzono we współpracy z Jemenem.

Szczegółów jednak nie ujawniono.

dno1ppg

- Stany Zjednoczone nie będą tolerować uprowadzania swoich obywateli i będą pracować bez wytchnienia w celu uwolnienia zakładników i schwytania ich porywaczy - zapowiedział Kirby.

Wcześniej jemeńskie władze informowały, że przed operacją z budynku usunięto amerykańskiego dziennikarza oraz Brytyjczyka.

Według portalu SITE, monitorującego strony islamistyczne, mężczyzna, który pojawił się na jednym z nagrań Al-Kaidy, to Somers. Mówi on, że został porwany w stolicy Jemenu ponad rok temu, że jego życie jest zagrożone i prosi o pomoc.

Stany Zjednoczone są głównym sojusznikiem władz w Jemenie w walce przeciwko Al-Kaidzie Półwyspu Arabskiego. Amerykanie prowadzą na terytorium Jemenu operacje z użyciem dronów przeciwko dżihadystom.

dno1ppg

Podziel się opinią

Share
dno1ppg
dno1ppg
Więcej tematów