Pełnomocnik ds. kobiet w wojsku
Problemami równouprawnienia kobiet w wojsku, zwalczaniem dyskryminacji i naruszaniem ich praw będzie zajmować się powołany przez szefa MON Radosława Sikorskiego pełnomocnik ministra obrony narodowej ds. wojskowej służby kobiet.
08.03.2006 | aktual.: 08.03.2006 21:20
Minister mianował na to stanowisko płk Beatę Laszczak, dotychczasowego głównego specjalistę w Departamencie Kadr i Szkolnictwa Wojskowego.
Kobiet w wojsku jest obecnie trochę więcej niż w ostatnich latach i pojawiają się nowe problemy. Chciałabym żeby służba kobiet traktowana była przez naszych przełożonych, przez to środowisko, normalnie. By nikt nie patrzył na nie z poczuciem wyższości, z politowaniem, nie sprawdzał czy są tak dobre, jak powinny być - ponieważ wiadomo, że jeśli są żołnierzami, to są dobrze wyszkolone - powiedziała płk Laszczak.
Jak dodała, chciałaby też, by prawo umożliwiało kobietom większy dostęp do wojska - do wszystkich korpusów (szeregowych, podoficerskich i oficerskich).
Są też problemy dotyczące dnia codziennego kobiet. Wychodzą za mąż za żołnierzy. Chcą razem służyć, co się nie zawsze udaje. Myślimy nad tym, jakie rozwiązania przyjąć, aby trochę im pomóc. By możliwe było pogodzenie służby wojskowej z życiem rodzinnym, co jest bardzo ważne - podkreśliła Laszczak.
Zapewniła, że będzie też pomagać kobietom-żołnierzom w sytuacjach naruszania ich praw.
Płk Beata Laszczak pełni zawodową służbę wojskową od 15 lat. Jest absolwentką psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończyła także studia podyplomowe w Szkole Kontaktów Interpersonalnych i była sekretarzem Rady ds. Kobiet w Siłach Zbrojnych RP.
Obecnie w polskim wojsku służy ok. 600 kobiet. Uczestniczą m.in. w misjach pokojowych i stabilizacyjnych oraz operacjach humanitarnych.