Peleryna-niewidka teoretycznie możliwa
Niewidzialność jest możliwa, przynajmniej w
teorii. W najnowszym "Science" wyjaśniono teoretyczne zasady
działania materiałów, które zmieniają sposób poruszania się fal świetlnych. Kiedy naukowcy stworzą pelerynę-niewidkę, podobną do tej, którą posługiwał się Harry Potter?
Niewidzialność możliwa jest dzięki tzw. metamateriałom, które załamują fale światła widzialnego. W dodatku - sposób załamania światła można kontrolować, manipulując nanostrukturą tych materiałów.
Naukowcy pracują nad tym, by promieniowanie omijało przedmiot, okryty osłoną z nanomateriału, podobnie jak woda w rzece omija gładki kamień. Obserwator widziałby wówczas obiekty znajdujące się za schowanym przedmiotem tak, jak gdyby był on przezroczysty. Obiekt pod osłoną byłby wówczas niewidoczny.
Teoretyczne podstawy dotyczące sposobów działania i wykorzystania metamateriałów opracowały dwa niezależne zespoły naukowców - John Pendry z Imperial College London i jego współpracownicy oraz Ulf Leonhardt z brytyjskiego University of St. Andrews.
Obliczyli oni, jakie właściwości powinna mieć osłona z metamateriału, aby oprowadzić światło wokół schowanego pod nim przedmiotu.
Kiedy naukowcy rozwiążą już ten problem - być może zabiorą się za siedmiomilowe buty.