Pęk grozi "nieposłuszeństwem obywatelskim"
Jeżeli rząd nie zgodzi się na referendum w
sprawie przyszłej konstytucji UE, Liga Polskich Rodzin podejmie
wszelkie możliwe działania, "łącznie z nieposłuszeństwem
obywatelskim", by nie dopuścić do zatwierdzenia tego traktatu -
zapowiedział Bogdan Pęk (LPR) podczas posiedzenia
sejmowej komisji europejskiej.
Aleksander Małachowski (UP) uznał, że Pęk straszy rewolucją i porównał go do Jakuba Szeli, 19-wiecznego przywódcy powstania chłopskiego w Galicji Zachodniej (w 1846 roku).
Komisja wysłuchała informacji przedstawicieli polskiego rządu i parlamentu w Konwencie Europejskim o projekcie Traktatu Konstytucyjnego Unii.
Podczas dyskusji Pęk argumentował, że przyszły unijny Traktat Konstytucyjny wpłynie na Konstytucję RP i zmieni na niekorzyść Polski niektóre warunki Traktatu Akcesyjnego. Dlatego - tak jak te akty - powinien zostać zatwierdzony w referendum.
Zdaniem Romana Giertycha (LPR), wejście w życie Traktatu Konstytucyjnego UE będzie oznaczać ukształtowanie się nowego, federalistycznego państwa, a Polska utraci suwerenność i będzie jedynie prowincją tego superpaństwa. Spytał obecną na posiedzeniu komisji minister ds. europejskich Danutę Huebner, czy rząd akceptuje zasadę, iż nasz kraj ma się stać częścią UE, rozumianą jako jedno państwo. Zapytał też, "po co mamy przyjmować konstytucję UE".
Według Huebner, "nie ma najmniejszego dowodu na to, iż w rezultacie tego traktatu może powstać jedno państwo europejskie" "Ta konstytucja tworzy UE, która jest wspólnotą państw suwerennych, narodowych, które chcą razem robić wiele rzeczy, z którymi same sobie nie poradzą" - powiedziała.
Dodała, że Traktat Konstytucyjny jest Unii potrzebny, gdyż umożliwia jej sprawne funkcjonowanie po rozszerzeniu w 2004 roku.
Komisja zdecydowała, że będzie kontynuować dyskusję nad unijną konstytucją na posiedzeniu w piątek. Posłowie uznali, że nie uzyskali odpowiedzi na swe pytania od przedstawicieli rządu, których nie było już na drugiej części czwartkowego posiedzenia.
O ostatecznym kształcie Traktatu Konstytucyjnego Unii zadecyduje rozpoczynająca się w październiku konferencja międzyrządowa obecnych i przyszłych państw UE. Opracowany przez Konwent Europejski projekt przewiduje m.in. uproszczenie prawa unijnego, usprawnienie i demokratyzację trybu podejmowania decyzji oraz wybór stałego przewodniczącego Rady unijnych przywódców oraz ministra spraw zagranicznych UE.