Trwa ładowanie...

Pedofilia w Kościele. Abp Skworc zrzekł się tytułu i funkcji

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc zrzekł się tytułu honorowego obywatela Tarnowa i funkcji w Konferencji Episkopatu Polski. To efekt postępowania, jakie wobec duchownego prowadzi Watykan. Dotyczy ono zaniedbań w diecezji tarnowskiej związanych z pedofilią.

Śląskie. Abp Skworc podziękował "każdej i każdemu, kto podejmuje praktyczną troskę o życie i zdrowie bliźniego".Śląskie. Abp Skworc podziękował "każdej i każdemu, kto podejmuje praktyczną troskę o życie i zdrowie bliźniego".Źródło: PAP
d2e3lkx
d2e3lkx

O tym, że zrzeka się tytułu honorowego obywatela Tarnowa, abp Wiktor Skworc napisał w piśmie do przewodniczącego tarnowskiej Rady Miejskiej.

Jak podaje Interia, wcześniej wniosek o pozbawienie duchownego tego tytułu złożyła tarnowska Lewica. Po rezygnacji Skworca z honorowego obywatelstwa wniosek ten zapewne nie będzie poddany pod obrady radnych.

Zanim został metropolitą katowickim, abp Skworc był ordynariuszem diecezji tarnowskiej od grudnia 1997 roku do listopada 2011 roku. Postępowanie Watykanu dotyczyło właśnie tego okresu, a obejmowało zaniedbania wobec wykorzystywania seksualnego nieletnich przez księży.

Zobacz także: Pedofilia w Kościele. Pójdziemy w ślady Irlandii i Kanady? „Będziemy wariantem polskim”

W słowie do wiernych abp Skworc poinformował, że "z pokorą przyjmuje wyniki dochodzenia Stolicy Apostolskiej, o które sam prosił", a które dotyczyło sytuacji zaistniałych w czasie pełnienia przez niego posługi biskupa tarnowskiego.

d2e3lkx

Abp Skworc z pokorą przyznaje się do zaniedbań

"Sytuacje te dotyczyły wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych podległych mojej jurysdykcji. Jak się okazało, w dwóch takich przypadkach doszło do zaniedbań. W związku z tym zwracam się przede wszystkim do skrzywdzonych oraz ich rodzin ze szczerą i pokorną prośbą o przebaczenie. O to samo proszę wspólnotę Kościoła tarnowskiego, któremu przez niespełna 14 lat starałem się służyć na miarę możliwości i sił" - napisał abp Wiktor Skworc.

Na początku lipca archidiecezja krakowska poinformowała, że abp Skworc złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski i z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa KEP. Jednocześnie zobowiązał się wesprzeć finansowo - z prywatnych środków - wydatki diecezji tarnowskiej związane ze sprawami wykorzystania seksualnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2e3lkx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2e3lkx
Więcej tematów