Pedofilia głównym zagrożeniem w sieci
W Polsce jest coraz więcej przypadków, kiedy
pedofile szukają swoich ofiar w internecie - alarmują organizacje
pozarządowe. Na takie zagrożenie wskazują również sondaże, z
których wynika m.in., że ponad połowa korzystających z Internetu
dzieci otrzymała propozycję spotkania z poznaną tam osobą, a ponad
1/3 z niej skorzystała.
06.02.2005 | aktual.: 06.02.2005 14:35
Uświadamianiu zagrożeń związanych z korzystaniem z sieci poświęcony będzie Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI), który po raz pierwszy obchodzony będzie w Polsce, a po raz piąty w Europie.
Zdaniem Łukasza Wojtasika z Fundacji Dzieci Niczyje (FDN) pedofilia jest głównym zagrożeniem, z którym mogą się spotkać dzieci w internecie. W ubiegłym roku tylko w jednym ośrodku, prowadzonym przez naszą fundację, mieliśmy do czynienia z 10 dzieci, które padły ofiarą pedofilów, poznanych w internecie. Dlatego należy informować, jakie są zasady bezpiecznego korzystania z sieci - powiedział Wojtasik.
Według niego najważniejsze jest informowanie rodziców o każdej propozycji spotkania, którą dziecko otrzymało od osoby poznanej w internecie. Ponadto, jeśli już takie spotkanie ma się odbyć, zawsze musi przebiegać w towarzystwie osoby dorosłej.
Wojtasik podkreślił, że z badań przeprowadzonych w październiku na zlecenie fundacji wynika, że w 2004 r. 65% otrzymało w sieci propozycję spotkania. Badanie wykazało także, że zaledwie 26,2% badanych informuje rodziców o spotkaniu z osobą poznaną w internecie, i to już po jego zakończeniu.
Policyjne statystyki są mniej alarmujące, z których wynika, że na blisko 2 tys. popełnianych rocznie przestępstw, które dotyczą obcowania płciowego z małoletnim, tylko kilka ociera się o internet - poinformował Marcin Szyndler z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji.
Chociaż skala tego zjawiska nie jest duża, to jednak kontrolujemy treści znajdujące się w internecie - powiedział Szyndler. Dodał, że policjanci intensywnie walczą z dziecięcą pornografią w sieci - sprawdzają sygnały o pedofilskich stronach, likwidują je, a jeśli strona jest na zagranicznym serwerze, zawiadamiają o tym Interpol.
W ramach akcji prowadzonych z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu w szkołach, świetlicach i kawiarenkach internetowych odbędą się m.in. wykłady, konkursy i wystawy na temat bezpiecznego korzystania z internetu. FDN uruchomi we wtorek edukacyjny serwis internetowy - Sieciaki.pl. Główni bohaterowie projektu Sieciaki to dzieci znające zasady bezpiecznego korzystania z internetu. W prezentacjach, grach i innych elementach projektu Sieciaki pokazywać będą innym dzieciom, jak bezpiecznie i efektywnie korzystać z internetu.
DBI jest inicjatywą Komisji Europejskiej, w Polsce koordynatorem tego projektu jest FDN.
FDN zajmuje się szeroko rozumianą pomocą dzieciom krzywdzonym, ich rodzinom i opiekunom. W lutym 2004 r. rozpoczęła kampanię społeczną "Dziecko w sieci", której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa korzystania z internetu jego najmłodszym użytkownikom.