PE wzywa przyszły polski rząd do poparcia Dnia przeciw Karze Śmierci
Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą wyłoniony po październikowych wyborach parlamentarnych rząd Polski do poparcia ustanowienia Europejskiego Dnia przeciwko Karze Śmierci.
W rezolucji przyjętej zdecydowaną większością 504 głosów, przy 45 przeciwnych i 14 wstrzymujących się, eurodeputowani wezwali przyszły rząd do "pełnego poparcia tej inicjatywy, będącej odzwierciedleniem podstawowych wartości Unii Europejskiej".
Na ostatnim spotkaniu ministrów sprawiedliwości krajów UE w Brukseli 18 września z powodu sprzeciwu Polski nie doszło do ustanowienia Europejskiego Dnia przeciwko Karze Śmierci. Zdaniem polskiego rządu, w sytuacji, gdy w Europie nie orzeka się i nie wykonuje kary śmierci, nie ma powodu formalnego ustanawiania przez UE i Radę Europy odrębnego Europejskiego Dnia poświęconego temu problemowi. Polska wskazuje także, że sprzeciwu kary śmierci nie można traktować w oderwaniu od takich kwestii etycznych dotyczących ochrony życia, jak aborcja czy eutanazja.
Wyrażając swoje pełne poparcie dla ustanowienia Europejskiego Dnia przeciwko Karze Śmierci w tej samej rezolucji Parlament Europejski opowiedział się za przedłożeniem przez UE na forum ONZ rezolucji w sprawie moratorium na wykonywanie kary śmierci.
Eurodeputowani chcieliby, by taka rezolucja została przyjęta do końca roku, i apelują o jej poparcie przez jak największą liczbę krajów członkowskich UE.
Jest to już kolejne wezwanie Parlamentu Europejskiego do ustanowienia natychmiastowego i bezwarunkowego międzynarodowego moratorium na wykonywanie kary śmierci na świecie. Do przedstawienia projektu stosownej rezolucji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych eurodeputowani wzywali już w swoich rezolucjach w lutym i kwietniu tego roku.
Portugalskie przewodnictwo w UE zapowiada, że złoży stosowny wniosek do połowy października podczas trwającej w Nowym Jorku sesji Zgromadzenia Ogólnego NZ. Oenzetowska Komisja ds. Socjalnych, Humanitarnych i Kulturalnych mogłaby wówczas poddać projekt pod głosowanie pod koniec października, co otworzyłoby drogę do głosowania nad projektem rezolucji przez Zgromadzenie Ogólne NZ w grudniu.
Michał Kot