Trwa ładowanie...

Pawłowicz się doigrała. Dwa wnioski do komisji etyki

Nie milkną echa kontrowersyjnego wpisu Krystyny Pawłowicz o śmierci 14-letniego Kacpra z Gorczyna. Platforma Obywatelska złożyła do Komisji Etyki Poselskiej wniosek ws. udzielenia nagany posłance PiS. Podobny wniosek złożyli posłowie Nowoczesnej.

Pawłowicz się doigrała. Dwa wnioski do komisji etykiŹródło: East News, fot: Stanisław Kowalczuk
d2o4bl3
d2o4bl3

14-letni Kacper popełnił samobójstwo. Jak twierdzą śledczy, bezpośrednim powodem były szykany ze strony rówieśników, którzy nie akceptowali jego orientacji seksualnej.

W sobotnim wpisie na Facebooku Pawłowicz zaapelowała, by nie demoralizować dzieci i młodzieży i dać im "zgodnie z naturą przeżyć dzieciństwo i młodość". Na posłankę PiS posypały się głosy krytyki; zainicjowano też zbiórkę pospisów pod petycją wnioskującą o usunięcie jej z Facebooka.

Pawłowicz szła jednak w zaparte. W niedzielnej rozmowie z portalem wpolityce.pl stwierdziła, że jest "znienawidzona w środowiskach lewackich i cokolwiek by nie napisała, to i tak ten hejt by się na nią wylał".

Bulwersujący wpis. Jest reakcja

Inaczej uważa klub Platformy Obywatelskiej, który złożył wniosek w sprawie naruszenia przez Pawłowicz zasad etyki poselskiej. Dokument opublikowała na Twitterze posłanka PO Joanna Augustynowska.

"Bulwersujący wpis Pawłowicz szerzący homofobię nie mógł pozostać bez reakcji" - argumentują posłowie PO. I wnoszą przede wszystkim o udzielenie Pawłowicz nagany.

Wniosek Nowoczesnej

Zdaniem posłanki Nowoczesnej Joanny Scheuring-Wielgus, Pawłowicz w sposób skandaliczny odniosła się do śmierci 14-latka. Jak dodała Nowoczesna złożyła wniosek do komisji etyki poselskiej na ostatnie wypowiedzi Krystyny Pawłowicz. - To jest ostatni raz, kiedy wymieniamy imię i nazwisko tej posłanki - oświadczyła Scheuring-Wielgus.

d2o4bl3

Posłowie Nowoczesnej ocenili, że wpis Pawłowicz miał formę napastliwą i agresywną wobec osób o orientacji homoseksualnej, jak również wobec środowisk broniących praw takich osób. Jak podkreślili, wpisuje się on w postawę szerzenia nienawiści do osób homoseksualnych. Według Nowoczesnej Pawłowicz nie zachowała wysokich standardów etycznych, językowych i kulturowych, a jej wpis przyczynia się do brutalizacji języka debaty publicznej.

Zdaniem polityków Nowoczesnej, wpis Pawłowicz zawiera poglądy niezgodne ze współczesną wiedzą naukową. W ich ocenie, wobec posłanki powinna zostać wymierzona kara nagany.

Nowoczesna domaga się również, aby PiS odcięło się od wypowiedzi Pawłowicz, ponieważ - jak tłumaczyła Scheuring-Wielgus - brak reakcji na jej wpis wskazuje, że stanowisko posłanki jest stanowiskiem całego Prawa i Sprawiedliwości.

Nowoczesną w postępowaniu przed komisją reprezentować ma poseł Piotr Misiło.

d2o4bl3

Sugestia internauty

"Ładne to, ale pewnie lepiej by zadziałał zwykły ostracyzm towarzyski w Sejmie" - zareagował na wniosek PO jeden z internautów. "Ten stosujemy od dawna" - odpowiedziała Augustynowska.

"Ona nie jest w pełni zmysłów"

Do sprawy wpisu posłanki PiS odnieśli się w poniedziałek komentatorzy w studiu WP. Ostrych słów nie szczędził Pawłowicz Jacek Żakowski, który stwierdził wprost, że posłanka PiS "nie jest osobą w pełni zmysłów". Nie miał też wątpliwości, że do śmierci chłopaka doprowadziła "patologiczna eskalacji homofobii".

d2o4bl3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o4bl3
Więcej tematów