Trwa ładowanie...
27-11-2007 11:05

Pawlak: węgiel staje się konkurencyjnym paliwem


Węgiel, przy obecnych cenach ropy, staje
się konkurencyjnym paliwem - uważa wicepremier, minister
gospodarki Waldemar Pawlak. Jego zdaniem trzeba poszukać na rynku
kapitałowym pieniędzy na modernizację przemysłu wydobywczego.

Pawlak: węgiel staje się konkurencyjnym paliwemŹródło: wp.pl, fot: Konrad Żelazowski
d4lt5e0
d4lt5e0

Według Pawlaka "w ostatnich latach Polska trochę przegapiła tę szansę. Daliśmy sobie narzucić bardzo rygorystyczne normy środowiskowe, co jest zrozumiałe, gdyż dla UE sprawy ocieplenia klimatu i czystości ekologicznej są bardzo ważne".

Jego zdaniem "gdybyśmy teraz wprowadzili czyste technologie, tzn. zgazowanie węgla, przetwarzanie na paliwa płynne, to powstałaby poważna alternatywa dla innych rodzajów paliw". Dla Polski jest to na pewno duża szansa - podkreślił.

Wicepremier powiedział, iż konieczne jest znalezienie na rynku kapitałowym środków na modernizację sektora węglowego. Nie ma nadziei na jego zasilanie z budżetu. Trzeba poszukać pieniędzy na rynku. Koniunktura na węgiel jest dobra. Paradoks polega na tym, że problemem górnictwa w tej chwili jest brak możliwości wydobywczych.

W opinii ministra, ostatnie lata były latami zaniedbań, nie przygotowywano żadnych nowych ścian wydobywczych. Obecnie, kiedy można by sprzedawać węgiel, to nie ma możliwości technicznych na jego pozyskiwanie.

d4lt5e0

Projekty związane z zaopatrywaniem Polski w gaz norweski będą kontynuowane, ale zostaną one przeanalizowane - podkreślił Pawlak. Na pewno podejmiemy dyskusję nt. Gazociągu Północnego, ale być może przy większej otwartości z polskiej strony i otwartości ze strony rosyjskiej uda się uzgodnić np. projekt Amber (gazociąg lądowy łączący kraje basenu Morza Bałtyckiego). Może się on bowiem okazać bardziej atrakcyjnym niż budowanie rurociągu po dnie Bałtyku. Warto by go ustanowić projektem europejskim - podkreślił Pawlak.

Pytany o udział Polski w budowie elektrowni atomowej w Ignalinie, wicepremier stwierdził: Jeśli elektrownia nie będzie miała odpowiedniej mocy, to powstanie pytanie o sens mostu energetycznego. W każdym razie jest konieczne szybkie rozstrzygnięcie w tej sprawie.

O sukcesie polskich przedsiębiorstw na rynku europejskim będą decydowały mechanizmy sprzyjające rozwojowi przedsiębiorczości wewnątrz kraju, zmniejszające uciążliwości w prowadzeniu na co dzień działalności gospodarczej - mówił wicepremier.

Poinformował, że nowy rząd sprawdza uwarunkowania prawne związane z urynkowieniem cen energii. Wydaje się, że powrót do administracyjnej ich kontroli nie będzie łatwy - powiedział.

d4lt5e0

Mówiąc o współpracownikach, Pawlak przypomniał, że powołany został na stanowisko sekretarza stanu w ministerstwie gospodarki Adam Szejnfeld, pozostaje na stanowisku podsekretarza stanu Marcin Korolec, który nadal będzie odpowiadał za sprawy europejskie.

Zagadnieniami górnictwa ma się w resorcie zajmować Eugeniusz Pustolski (były prezes Katowickiego Holdingu Węglowego) - kandydaturę tę Pawlak przedstawi premierowi Donaldowi Tuskowi.

d4lt5e0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lt5e0
Więcej tematów