PolskaPaweł Wypych spoczął na Cmentarzu Bródnowskim

Paweł Wypych spoczął na Cmentarzu Bródnowskim

Minister w Kancelarii Prezydenta Paweł Wypych, który zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem, został pochowany na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

Pogrzeb odbył się w ceremoniale wojskowym. Zabrzmiał hymn państwowy i oddano salwy honorowe. Odegrane zostało także żołnierskie pożegnanie "Śpij, kolego".

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zbigniew Derdziuk - Paweł Wypych przez sześć miesięcy w 2007 roku kierował ZUS-em - wspominał przy grobie tragicznie zmarłego prezydenckiego ministra, że współpracował z nim m.in. w urzędzie m.st. Warszawy oraz że spotykali się później w Kancelarii Prezydenta.

Jak mówił, Wypych był człowiekiem ogromnej pogody ducha i entuzjazmu. - Nie przypominam sobie sytuacji, w której by narzekał lub wynajdywał trudności w realizowaniu zadania. Paweł w każdej sytuacji mówił: "zrobi się" i tak się działo - powiedział Derdziuk.

Zaznaczył, że Paweł Wypych w swojej pracy zajmował się wieloma obszarami, ale zawsze był blisko polityki społecznej. - To była jego pasja i zajmował się nią w tak wielu różnych rolach - powiedział Derdziuk. Jak dodał, Wypych potrafił porozumieć się z każdym, szanując jego godność i znajdując sposób na realizację postawionego celu.

W katedrze św. Michała i Floriana na warszawskiej Pradze odbyła się o 12.00 msza święta pogrzebowa ministra Wypycha.

Paweł Wypych, od kwietnia 2009 roku sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, wcześniej przez ponad rok doradca Lecha Kaczyńskiego ds. pracy i polityki społecznej zostanie pochowany na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

Prezydenckiego ministra pożegnała najbliższa rodzina, przyjaciele i współpracownicy z kancelarii prezydenta, m.in. Jacek Sasin i Andrzej Duda. Obecni byli też przedstawiciele rządu i instytucji, w których pracował Wypych. W mszy uczestniczyły też dzieci z ośrodka dla niewidomych w Laskach, a także poczty sztandarowe ze szkół, do których chodził minister Wypych, m.in. z Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa, a także Szkoły Podstawowej nr 279 na warszawskiej Pradze.

Odczytane zostało postanowienie o przyznaniu ministrowi pośmiertnie "za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu" Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski. Zmarłego uhonorowano też Krzyżem Honorowym Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej.

Wypych od 1987 roku, przez dwanaście lat był instruktorem harcerskim, harcmistrzem w Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Karierę polityczną rozpoczął w 1990 roku zdobywając mandat warszawskiego radnego, pełnił tę funkcję nieprzerwanie do 2003 roku.

W 1999 roku został dyrektorem Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie. W latach 2002-2005, gdy prezydentem stolicy był Lech Kaczyński, pełnił funkcję dyrektora Biura Polityki Społecznej Urzędu m.st. Warszawy. W rządzie Kazimierza Marcinkiewicza Wypych był pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych i sekretarzem stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. W 2007 roku przez sześć miesięcy pełnił funkcję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Paweł Wypych był absolwentem Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji oraz Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył też studia podyplomowe w zakresie organizacji pomocy społecznej i zarządzania w administracji publicznej, a także Szkołę Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Od 1996 roku, przez trzy lata, był asystentem w Zakładzie Kryminologii Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (24)