Trwa ładowanie...
d4a7vzx

Paweł Szałamacha tłumaczy, dlaczego wysłał list do prezesa TK

- Uznałem, że mogę zwrócić się do prezesa Rzeplińskiego z prośbą, żeby dosłownie na kilka dni zawiesić poziom dyskusji, obniżyć ten poziom sporu. Starałem się, żeby wszystkie sformułowania były maksymalnie kurtuazyjne, biorąc pod uwagę jego pozycję zawodową, dorobek i tytuł profesorski - mówił w #dziejesienazywo minister finansów Paweł Szałamacha. Dodał, że "przyszłe listy do prezesa Rzeplińskiego będzie musiał klauzulować 'ściśle tajne', żeby nie ujawniał ich od razu mediom".
Share
d4a7vzx

Minister finansów Paweł Szałamacha napisał list do prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego, w którym prosił go, by rozważył niewypowiadanie się publicznie do 13 maja. Tego dnia agencja ratingowa Moody's ma opublikować raport o wiarygodności kredytowej Polski. List opublikowano na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego.

Minister finansów tłumaczył w #dziejesienazywo, że eksperci, którzy analizują sytuację w Polsce, widzą, że "twarde liczby są pozytywne", jednak martwi ich to, co dzieje się w polityce. - To jest kwestia "piany medialnej" - przekonywał.

d4a7vzx

- Niestety nie ma otwartego kanału komunikacji z profesorem [Rzeplińskim - przyp. red.]. Poza tym w przypadku tekstu napisanego czarno na białym jasne jest, o co chodzi. W przypadku rozmów telefonicznych relacja zawsze może być skrzywiona, słowo przeciwko słowu, twierdzenie, że ktoś wywiera presję, nacisk - mówił Szałamacha.

Podkreślił, że w liście nie wypowiadał się na temat istoty sporu, linii orzeczniczej TK w żadnej ze spraw. - Dobro nas wszystkich razem, zarówno prezesa Rzeplińskiego, całego rządu, obywateli, może być wzmocnione, jeśli wszyscy zachowują się w określony sposób - tłumaczył.

PO: czekamy na informację od ministra

Politycy PO pytali, kiedy minister finansów Paweł Szałamacha otrzymał od agencji Moody's założenia do raportu ws. ratingu Polski i czy nastąpiło to zanim wystosował list do prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego. Według Platformy Szałamacha kompromituje się jako minister finansów.

d4a7vzx

- Oczekujemy od ministra finansów informacji na piśmie na temat ratingu Polski. Agencje ratingowe zawsze wysyłają wcześniej do rządu założenia ratingu, tak żeby mógł się do niego odnieść. Tak było w styczniu - powiedział na konferencji Mariusz Witczak z PO.

d4a7vzx

Podziel się opinią

Share
d4a7vzx
d4a7vzx
Więcej tematów