Trwa ładowanie...
d36fltk

Paweł R., podejrzany o podłożenie bomby we wrocławskim autobusie, aresztowany na trzy miesiące

• Paweł R. został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące • 22-latek podejrzewany o podłożenie bomby we wrocławskim autobusie w środę przyznał się do winy • Prokurator zdementował doniesienia o planach kolejnego ataku na ŚDM
Share
Paweł R., podejrzany o podłożenie bomby we wrocławskim autobusie, aresztowany na trzy miesiące
Źródło: Policja
d36fltk

Jak poinformował, rzecznik Sądu Okręgowego we Wrocławiu sędzia Marek Poteralski, sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował trzymiesięczny areszt wobec podejrzanego Pawła R.

- Sąd zastosował areszt ponieważ zachodzi prawdopodobieństwo, że podejrzany mógłby mataczyć w sprawie lub ukrywać się z powodu zagrożenia wysoką karą. Sąd wziął również pod uwagę fakt, że przebywając na wolności, mógłby popełnić ponownie taki sam czyn - dodał rzecznik.

Zarzut dotyczący przestępstw o charakterze terrorystycznym postawiła Pawłowi R. w środę Prokuratura Krajowa. Podejrzanemu mężczyźnie grozi dożywocie.

d36fltk

- Zarzut dotyczy usiłowania zabójstwa wielu osób przy użyciu materiałów wybuchowych - powiedział PAP prokurator Robert Tomankiewicz, naczelnik Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu, która prowadzi śledztwo w tej sprawie.

Miały być kolejne ataki?

Tomankiewicz pytany, czy prokuratura ustaliła, że podejrzany miał zamiar podkładać ładunki wybuchowe w trakcie Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Polsce w lipcu tego roku, zdementował te medialne informacje.

- Absolutnie na obecnym etapie śledztwa nie ma podstaw do formułowania takiego wniosku - powiedział prokurator.

d36fltk

Student chemii

Paweł R. został zatrzymany we wtorek w Szprotawie (woj. lubuskie), gdzie mieszka jego rodzina.

Jak podano, po postawieniu mu zarzutów związanych z podłożeniem ładunku wybuchowego w autobusie we Wrocławiu mężczyzna przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień.

Podejrzany to 22-letni student chemii Politechniki Wrocławskiej; wcześniej nie był notowany przez policję.

d36fltk

Podczas wtorkowej konferencji prasowej komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk powiedział, że mężczyzna był dobrze przygotowany i dobrze "zaplanował to, co chciał zrobić". - To był od początku bardzo trudny przeciwnik i przysparzał nam wiele trudności w identyfikacji i docelowo w zatrzymaniu - powiedział Szymczyk. Dodał, że zatrzymanie było dla podejrzanego wielkim zaskoczeniem.

Eksplozja na przystanku

Niewielki ładunek eksplodował w poprzedni czwartek na przystanku przy ul. Kościuszki we Wrocławiu. Wcześniej ładunek wyniósł z autobusu linii 145 kierowca. Lekko ranna została kobieta stojąca na przystanku. Substancja, która spowodowała wybuch, znajdowała się w metalowym pojemniku o pojemności około trzech litrów. W pojemniku były także metalowe śruby.

Przez sześć dni do poszukiwania sprawcy zamachu zostało skierowanych ponad 400 dodatkowych policjantów. Policja opublikowała m.in. portret pamięciowy podejrzanego oraz zapisy z monitoringu, na których widać, jak pozostawia ładunek wybuchowy w autobusie.

Służby wciąż apelują do świadków zdarzenia, pasażerów autobusu linii 145, w którym był ładunek wybuchowy, by zgłaszali się do policji i prokuratury celem złożenia zeznań.

Śledztwo w sprawie eksplozji prowadzi wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.

d36fltk

Podziel się opinią

Share
d36fltk
d36fltk
Więcej tematów