PolskaPaweł Mucha o powołaniu nowych sędziów Sądu Najwyższego. "Nie jest przedmiotem postępowania"

Paweł Mucha o powołaniu nowych sędziów Sądu Najwyższego. "Nie jest przedmiotem postępowania"

- Powołania przez prezydenta nowych sędziów Sądu Najwyższego nie są przedmiotem jakiegokolwiek postępowania, w tym wystąpieniem Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – powiedział Paweł Mucha.

Paweł Mucha o powołaniu nowych sędziów Sądu Najwyższego. "Nie jest przedmiotem postępowania"
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Obara
Radosław Rosiejka

Paweł Mucha wyjaśnił, że chce na konferencji prasowej "uporządkować i wyjaśnić" kilka rzeczy związanych z "rozmaitymi wypowiedziami i komentarzami", które pojawiły się po powołaniu przez Andrzeja Dudę sędziów Sądu Najwyższego.

Chodzi o powołania sędziów do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Prezydencki minister podkreślił, że nie ma zależności między powołaniem sędziów, do którego doszło zgodnie z Konstytucją, a skargą Komisji Europejskiej.

- Jeśli chodzi o powołania sędziów na siedem miejsc w Izbie Cywilnej i jedno w Izbie Karnej, były one dokonywane na podstawie obwieszczenia prezydenta z dnia 24 maja 2018 r. o wolnych stanowiskach sędziego w Sądzie Najwyższym. W tym zakresie mówimy jeszcze o wakatach, które były w tych izbach – mówił Paweł Mucha. - Nieprawdziwy jest zatem argument, że prezydent działa niezgodnie z oczekiwaniem, że ma to naruszać prawo europejskie – dodał prezydencki minister.

Paweł Mucha odniósł się też do sporu o praworządność. - Dla mnie nie ulega wątpliwości, że argumenty, które były podnoszone przez stronę polską, że kwestia organizacji wymiaru sprawiedliwości jest kompetencją państw członkowskich UE, są trafne – stwierdził. - Jestem przekonany, że tutaj polska argumentacja będzie na poważnie brana pod uwagę. Nie chciałbym, żeby ten spór był sprowadzany do polityki – dodał.

Zobacz także: Michał Kamiński: klęska Morawieckiego byłaby klęską Kaczyńskiego

Prezydencki minister odniósł się też do rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. - Dobrze, że ten temat jest podnoszony w debacie publicznej. Polska strona konsekwentnie oczekuje zwrotu wraku samolotu Tu-154M – stwierdził.

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (114)