Paul Newman kończy 80 lat
Paul Newman, amerykański aktor, reżyser,
scenarzysta, od 40 lat uznawany za jedną z największych gwiazd
kina, w środę skończy 80 lat. Odtwórca ról m.in. w "Bilardziście"
i "Żądle" w 1985 r. otrzymał honorowego Oscara "w uznaniu wielu
pamiętnych, wzbudzających zachwyt ról filmowych oraz postawę
życiową i poświęcenie aktorstwu".
25.01.2005 13:55
Paul Newman należy do grona najbardziej uznawanych i podziwianych aktorów. Nominowany ośmiokrotnie do Oskara, w 1986 r. zdobył nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej dla najlepszego aktora za rolę w "Kolorze pieniędzy" Martina Scorsese. Filmy, za które Newman uzyskał kolejne nominacje do nagrody Akademii Filmowej, to: "Kotka na gorącym, blaszanym dachu", "Bilardzista", "Hud, syn farmera", "Luke zimna rączka", "Bez złych intencji", "Werdykt", "Naiwniak".
Newman jest także laureatem Srebrnego Niedźwiedzia (1994), Złotej Palmy (1958, nominowany był do niej 3 razy), ma 5 Złotych Globów (z 9 nominacji).
Paul Newman urodził się 26 stycznia 1925 roku w Cleveland w Ohio (USA). Studiował w Ohio Kenyon College literaturę angielską, a potem sztukę aktorską w Nowym Jorku. Jego kariera nie rozpoczęła się zbyt pomyślnie - kinowy debiut, rola w filmie "The Silver Chalice" zebrała złe recenzje. Dopiero dwa lata później, w 1956 roku, rolą w filmie "Somebody Up There Likes Me" Newman udowodnił, że jest dobrym aktorem. Status gwiazdy i utalentowanego aktora potwierdziły jego kolejne role w filmach "Bilardzista" (1961), "Słodki ptak młodości" (1962), "Hud, syn farmera" (1963) i "Nieugięty Luke" (1967).
Do historii kina przeszła jego kreacja w filmie "Żądło" George'a Roya Hilla z 1973 roku, w którym Newman partnerował Robertowi Redfordowi.
Jako reżyser Newman zadebiutował w 1968 roku filmem "Rachel, Rachel" nominowanym do Oscara w kategorii najlepszy film. Inne obrazy reżyserowane przez Newmana to m.in. "Bezbronne nagietki", "Harry i syn", "Szklana menażeria".
W 1987 r. Newman otworzył przedsiębiorstwo spożywcze Newman's Own produkujące sosy do sałatek i spaghetti, z którego dochody przeznacza na działalność charytatywną. Razem z drugą żoną, Joanne Woodward, założył organizację pomagającą przewlekle chorym dzieciom oraz Fundację na rzecz walki z nałogiem narkotykowym im. Scotta Newmana, nazwaną tak dla uczczenia pamięci jedynego syna, który zmarł w 1978 r. z powodu przedawkowania narkotyków.