Patryk Jaki może stracić immunitet poselski
Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała, że głosowanie nad uchyleniem immunitetu Patrykowi Jakiemu odbędzie się dzisiaj, kończąc blok głosowań. Sprawa dotyczy wypowiedzi wiceministra sprawiedliwości, który z mównicy sejmowej zarzucił posłowi PO prowadzenie agencji towarzyskiej.
Patryk Jaki pod koniec stycznia 2016 roku podczas dyskusji na temat prokuratury odpowiadał na pytania zadawane przez Roberta Kropiwnickiego z PO. Wiceminister sprawiedliwości odniósł się do pytań, mówiąc, że „sytuacja jest trudna, bo poseł Kropiwnicki wychodzi na mównicę i mówi wielokrotnie o standardach”. - Problem polega na tym, iż mieszkańcy okręgu pana posła Kropiwnickiego skarżą się, że pan poseł Kropiwnicki w swoim mieszkaniu prowadzi agencję towarzyską – wiceminister sprawiedliwości.
Po tych słowach poseł PO złożył w sądzie prywatny akt oskarżenia, zarzucając Patrykowi Jakiemu pomówienie i narażenie na utratę zaufania niezbędnego do wykonywania funkcji posła. Robert Kropiwnicki złożył też wniosek o wyrażenie przez Sejm zgody na pociągnięcie wiceministra do odpowiedzialności karnej.
W środę wnioskiem posła PO zajęła się sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych. Komisja zaproponowała odrzucenie wniosku Roberta Kropiwnickiego o pociągnięciu do odpowiedzialności karnej wiceministra sprawiedliwości.
##Patryk Jaki nie może zrzec się immunitetu
Według sprawozdawcy komisji Edward Siarka (PiS) z opinii Biura Legislacyjnego Sejmu wynika, że wniosek dotyczy działalności wchodzącej bezpośrednio w zakres sprawowania mandatu posła. - W przedmiotowej sprawie poseł nie może się zrzec osobiście immunitetu poselskiego od odpowiedzialności karnej i w związku z tym w tej sprawie musi się wypowiedzieć Sejm – powiedział.
Zaznaczył, że sprawa dotyczy wypowiedzi Patryka Jakiego z trybuny sejmowej. - Stąd opinia Biura Legislacyjnego, że zakres tej wypowiedzi dotyczy bezpośredniego mandatu czy immunitetu poselskiego – dodał Edward Siarka.