Trwa ładowanie...
d28aofo
d28aofo

Patryk Jaki może stracić immunitet poselski

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała, że głosowanie nad uchyleniem immunitetu Patrykowi Jakiemu odbędzie się dzisiaj, kończąc blok głosowań. Sprawa dotyczy wypowiedzi wiceministra sprawiedliwości, który z mównicy sejmowej zarzucił posłowi PO prowadzenie agencji towarzyskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d28aofo

Patryk Jaki pod koniec stycznia 2016 roku podczas dyskusji na temat prokuratury odpowiadał na pytania zadawane przez Roberta Kropiwnickiego z PO. Wiceminister sprawiedliwości odniósł się do pytań, mówiąc, że „sytuacja jest trudna, bo poseł Kropiwnicki wychodzi na mównicę i mówi wielokrotnie o standardach”. - Problem polega na tym, iż mieszkańcy okręgu pana posła Kropiwnickiego skarżą się, że pan poseł Kropiwnicki w swoim mieszkaniu prowadzi agencję towarzyską – wiceminister sprawiedliwości.

Po tych słowach poseł PO złożył w sądzie prywatny akt oskarżenia, zarzucając Patrykowi Jakiemu pomówienie i narażenie na utratę zaufania niezbędnego do wykonywania funkcji posła. Robert Kropiwnicki złożył też wniosek o wyrażenie przez Sejm zgody na pociągnięcie wiceministra do odpowiedzialności karnej.

W środę wnioskiem posła PO zajęła się sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych. Komisja zaproponowała odrzucenie wniosku Roberta Kropiwnickiego o pociągnięciu do odpowiedzialności karnej wiceministra sprawiedliwości.

Patryk Jaki nie może zrzec się immunitetu

Według sprawozdawcy komisji Edward Siarka (PiS) z opinii Biura Legislacyjnego Sejmu wynika, że wniosek dotyczy działalności wchodzącej bezpośrednio w zakres sprawowania mandatu posła. - W przedmiotowej sprawie poseł nie może się zrzec osobiście immunitetu poselskiego od odpowiedzialności karnej i w związku z tym w tej sprawie musi się wypowiedzieć Sejm – powiedział.

Zaznaczył, że sprawa dotyczy wypowiedzi Patryka Jakiego z trybuny sejmowej. - Stąd opinia Biura Legislacyjnego, że zakres tej wypowiedzi dotyczy bezpośredniego mandatu czy immunitetu poselskiego – dodał Edward Siarka.

d28aofo

Podziel się opinią

Share

d28aofo

d28aofo
Więcej tematów