ycipk-1n8t3v
ycipk-1n8t3v
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pat Storey została pierwszą kobietą - biskupem Kościoła anglikańskiego w Irlandii

53-letnia Pat Storey, mężatka, matka dwojga dorosłych dzieci, została jako pierwsza kobieta mianowana biskupem Kościoła anglikańskiego w Irlandii. Obejmie diecezję Meath i Kildare. Dotychczas była duchowną w Irlandii Północnej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-1n8t3v

- Ta nominacja jest wielką radością dla wielu w Kościele Irlandii i w anglikańskiej społeczności światowej - podkreślił arcybiskup Dublina Michael Jackson, informując o godności biskupiej dla Storey.

Kościół Irlandii jest autonomiczną prowincją Kościoła anglikańskiego; działa zarówno w Irlandii, jak i w Irlandii Północnej.

W 1989 roku pierwsza kobieta została powołana w USA na biskupa Kościoła anglikańskiego. Kościół Anglii nie przewiduje natomiast takiej możliwości. Jego Synod Generalny wypowiedział się jesienią 2012 roku przeciwko godności biskupiej dla kobiet. Jednak arcybiskup Canterbury Justin Welby opowiada się za szybką zmianą tego stanu rzeczy.

ycipk-1n8t3v

W Walii i Szkocji istnieje możliwość przyznawania kobietom sakry biskupiej, ale dotychczas z niej nie skorzystano.

Polub WP Wiadomości
ycipk-1n8t3v
ycipk-1n8t3v