PolskaPastusiak: USA nie zniosą wobec Polaków obowiązku wizowego

Pastusiak: USA nie zniosą wobec Polaków obowiązku wizowego

Nie zanosi się na to, by USA zniosły wizy
dla Polaków. Amerykanie zapewnili jednak, że w sytuacjach odmowy
prawa wjazdu do Stanów polscy obywatele nie będą traktowani w
sposób urągający ich godności - poinformował na wtorkowej
konferencji prasowej marszałek Senatu Longin Pastusiak.

To jeden z efektów grudniowej interwencji Pastusiaka u władz USA. Drugim jest pomysł, by amerykańscy urzędnicy imigracyjni urzędowali na lotniskach w Warszawie oraz Krakowie i tam decydowali o tym, czy dany podróżny będzie mógł przekroczyć granicę Stanów Zjednoczonych.

"Oczekujemy, że takie służby amerykańskie zostaną zainstalowane w Polsce, bo one istnieją również w innych krajach. To by zaoszczędziło Polakom frustracji i kosztów" - podkreślił marszałek.

Chodzi o to, by - jak wyjaśnił - Polak wsiadający do samolotu lecącego do USA wiedział, że jedzie do Stanów, a nie na lotnisko amerykańskie. Żeby - zaznaczył Pastusiak - "nie narażać obywateli polskich, którzy wsiadają do samolotu, płacą za bilet, wykosztowali się na tę podróż, na to, by potem tym samym samolotem natychmiast wracali do Polski".

Obecnie bywa tak, iż mimo posiadania wizy Polacy są zawracani do kraju przez urzędników imigracyjnych już z amerykańskich lotnisk. "Bardzo często zdarzało się tak, że Polaków zakuwano w kajdanki, mimo że nie popełnili żadnego przestępstwa, i odstawiano ich do samolotu, którym przylecieli" - powiedział Pastusiak.

Wynika to z tego, że - jak tłumaczył marszałek Senatu - wizy wydawane przez Amerykanów faktycznie są promesami wiz, czyli przepustkami na samolot wylatujący z Polski do USA.

Według Pastusiaka faktyczną wizą jest kartka przypinana przez urzędnika imigracyjnego do paszportu podczas przekraczania granicy. Urzędnik ten jeszcze raz sprawdza w komputerze, czy dana osoba nie jest podejrzana, czy kwalifikuje się do przejścia granicy.

Pastusiak w grudniu skierował do władz USA cztery propozycje dotyczące spraw wizowych. Były to: zniesienie opłat za wydanie wizy lub zmniejszenie ich wysokości, niepobieranie opłat w przypadku odmowy wydania wizy oraz zmniejszenie liczby odmownych odpowiedzi.

Opłata za ubieganie się o wydanie wizy amerykańskiej wynosi 100 dolarów. Trzeba ją uiścić, nie daje to jednak gwarancji otrzymania wizy. Amerykanie mogą przyjechać do Polski bez wizy. (jask)

[

Obraz

]( http://referendum.wp.pl/ ) Jakie pytanie w referendum? Wirtualna Polska zaprasza do głosowania. Ty decydujesz, jakie pytanie padnie w Referendum Europejskim! Sprawdź, jak głosują inni.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)