Pastusiak odznaczony za rozwój stosunków Polski z Litwą
Marszałek Senatu Longin Pastusiak został odznaczony wysokim litewskim odznaczeniem państwowym za wkład w rozwój stosunków polsko-litewskich oraz pomoc w dążeniach Litwy do NATO i Unii Europejskiej.
Litwa nie tylko leży blisko Polski, jest także bliska memu sercu - powiedział Pastusiak, odbierając odznaczenie.
Marszałek Senatu przebywa z jednodniową wizytą w Wilnie. Odznaczenie w imieniu prezydenta Litwy wręczył Pastusiakowi przewodniczący litewskiego Sejmu Arturas Paulauskas. Podziękował on podczas uroczystości marszałkowi za wkład w rozwój stosunków polsko-litewskich. Wspominał też o pomocy Polski w dążeniach Litwy do struktur europejskich i euroatlantyckich. Nie były to tylko słowa, ale konkretne prace - dodał.
Pastusiak, nawiązując do języka marynarzy, o stosunkach między obu krajami powiedział: "Tak trzymać". Dziękuję za wyróżnienie i zapewniam, że przywiązujemy ogromną wagę do stosunków z Litwą. Traktujemy ją jak partnera strategicznego - zapewnił marszałek.
Obaj politycy przypomnieli, że w tym roku minęła 10. rocznica traktatu o przyjaznych stosunkach między Polską a Litwą.
Wcześniej marszałek Pastusiak spotkał się z przedstawicielami polskich organizacji na Litwie. Jak mówił dziennikarzom, problemy o których rozmawiano, poruszy jeszcze w piątek na roboczym obiedzie z Paulauskasem. Problemy, z którymi boryka się polska mniejszość - jak mówił marszałek - to m.in. sprawa uznawania na Litwie polskich nazwisk, brak strategii rozwoju oświaty polskiej na Litwie, czy opóźnienia w restytucji ziemi, której właścicielami byli Polacy.
Pastusiak mówił także, że Polacy prosili go o wstawiennictwo w sprawie transmisji Telewizji Polonia na teren Litwy. Umowa na emitowanie tej telewizji obowiązuje bowiem tylko do końca tego roku. Przedstawiciele organizacji polskich skarżyli się również na to, że wydatki na szkoły polskie są mniejsze niż na szkoły litewskie.
Marszałek zamierza także zwrócić Paulauskasowi uwagę na ordynację wyborczą, w której przewidziany jest 5-procentowy próg wyborczy dla mniejszości narodowych. Standardy europejskie przewidują, jest tak również w Polsce, że wobec mniejszości nie stosuje się progu wyborczego - dodał.
Zaraz po przylocie marszałek Pastusiak udał się na wileński cmentarz na Rossie, gdzie złożył wieniec na grobie matki marszałka Józefa Piłsudskiego. W grobie tym spoczywa także jego serce.
Anita Sobczak