"Pasja" - pełne widownie i 340 tys. sprzedanych biletów
Pełne widownie, pokazy dla młodzieży licealnej w ramach rekolekcji, specjalne projekcje dla środowisk katolickich i 340 tys. sprzedanych biletów - to bilans pierwszego weekendu po piątkowej premierze "Pasji" w reżyserii Mela Gibsona.
"Żaden z naszych filmów nie miał takich wyników" - powiedziała Izabela Lasowy z firmy Monolith, która dystrybuowała film w Polsce. Do kin wprowadzono 85 kopii filmu. "Przy takiej ilości 340 tys. sprzedanych biletów to absolutny rekord" - dodała Lasowy.
Na Dolnym Śląsku bilety na "Pasję" kupowały przede wszystkim zorganizowane grupy, głównie środowiska katolickie. "Wyjścia do kina są też organizowane przez poszczególne parafie" - powiedział Przemysław Niciak z "Cinema City" we Wrocławiu.
We wrocławskim "Heliosie" w piątek film obejrzał m.in. biskup pomocniczy Archidiecezji Wrocławskiej Edward Janiak. Dolnośląskie parafie prawdopodobnie nie będą organizować pokazów filmu w kościołach - poinformowano we wrocławskiej Kurii Metropolitarnej.
W ramach rekolekcji wielkopostnych w Poznaniu uczniowie kilku liceów, m.in. liceum nr 6, obejrzeli "Pasję" razem z katechetami i nauczycielami. W Polsce film dozwolony jest od 15. roku życia, w USA - od 18.
W Katowicach o bilety na "Pasję" było trudno. Jak powiedział dyrektor katowickiego multipleksu "Cinema City" Aleksander Światłoń, bilety na najbliższe dni rezerwują zarówno indywidualni widzowie, jak i zorganizowane grupy. "Najczęściej parafialne" - podkreślił Światłoń.
Jak powiedział szef marketingu gdańskiego "Cinema City Krewetka" Jarosław Zalesiński, bilety na "Pasję" kupowały przede wszystkim osoby starsze. Na pokazach pojawiały się także 100-150- osobowe grupy parafialne. "Z racji charakteru filmu rygorystycznie pilnowaliśmy, aby nie mogły go oglądać osoby poniżej 15. roku życia" - podkreślił.
W gdańskim "Kinopleksie" film grano w dwóch salach jednocześnie z jednej kopii. Jak powiedziała menedżer kina Sylwia Sałaj, film Gibsona robił duże wrażenie na publiczności. "Mieliśmy kilka przypadków, że pojedyncze osoby, głównie starsze kobiety, wychodziły z sali, aby ochłonąć" - dodała.
W Krakowie rezerwacje w niektórych kinach sięgają końca marca. Jak poinformowała Agnieszka Więckowska z "Apollo Film", bilety rezerwują zarówno widzowie indywidualni, jak i zakłady pracy, parafie oraz szkoły.
W Olsztynie jedna z parafii wynajęła kino na dwa seanse. Bilety były dystrybuowane wśród wiernych po atrakcyjnych cenach. W najbliższym czasie "Pasję" w Olsztynie obejrzą także alumni warmińskiego seminarium duchownego.
Stołeczne kina na frekwencję nie narzekają. "Mieliśmy duże obłożenie, mimo że mamy największą salę w Warszawie, 594 miejsca" - powiedział kierownik kina "Relax", Michał Komoń. Jak podkreśliła Katarzyna Rutkowska z "Wisły", kino to akceptuje kupony dołączone do kościelnej gazety "Dobre Nowiny", dzięki którym bilety na "Pasję" można kupić taniej.
Trwający niewiele ponad dwie godziny film Mela Gibsona opowiada o ostatnich 12 godzinach życia Chrystusa. Reżyser określa go jako "dzieło życia". W USA film wszedł na ekrany w środę popielcową 25 lutego. Polska jest jedynym, obok Grecji, krajem europejskim, w którym "Pasja" jest już wyświetlana. Na Wielki Czwartek 8 kwietnia zaplanowano premierę w Niemczech.