ycipk-3akwv1
ycipk-3akwv1
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Partia Narodowo-Bolszewicka znów nielegalna

Rosyjski Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyrok sądu niższej instancji, nakazujący rozwiązanie Partii Narodowo-Bolszewickiej (PNB), kierowanej przez 62-letniego Eduarda Limonowa, pisarza i dawnego dysydenta.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-3akwv1

Sąd Najwyższy w sierpniu uchylił decyzję o zdelegalizowaniu partii, podjętą w czerwcu przez Sąd Obwodowy w Moskwie, który uznał, że PNB łamała ustawę o organizacjach społecznych. Jednak 5 października Prezydium Sądu Najwyższego uwzględniło protest prokuratury i skierowało sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Przedstawicielka prokuratury podkreśliła we wtorek, że działacze PNB "niejednokrotnie popełniali przestępstwa o charakterze ekstremistycznym". Wskazała też na uchybienia formalne, podkreślając, że PNB "długo nie przedstawiała dokumentów organom rejestracyjnym".

Prokuratura, która wnioskowała o rozwiązanie PNB, w dokumentach programowych partii dopatrzyła się wezwań do zmiany podstaw ustroju konstytucyjnego przy użyciu siły, zmiany granic Rosji, zaatakowania Kazachstanu, by utworzyć tam "drugą Rosję", i tworzenia formacji zbrojnych. Aktywiści PNB odrzucali te oskarżenia, argumentując, że w swojej działalności korzystają z prawa do wolności słowa.

ycipk-3akwv1

Sąd Najwyższy podjął decyzję na kolanach. To jest dla niego poniżające w oczach historii - ocenił Limonow wtorkowe orzeczenie.

Partia Narodowo-Bolszewicka w pierwszej połowie tego roku dała o sobie znać kilkoma spektakularnymi akcjami w Moskwie, o których szeroko informowały rosyjskie stacje telewizyjne i gazety.

Na początku maja jej młodzi aktywiści wywiesili na fasadzie hotelu "Rossija", naprzeciwko Kremla, transparent z napisem "Putin, odejdź sam!". Kilka tygodni później powtórzyli tę akcję na Kremlu. W czerwcu z plakatami o tej samej treści przykuli się kajdankami do bramy prowadzącej na Plac Czerwony.

PNB została zarejestrowana w 1993 roku. Łączy hasła skrajnie lewicowe z retoryką wielkomocarstwową. Limonow w swych książkach i publikacjach politycznych bezceremonialnie potępia wszystkie przemiany w Rosji, począwszy od pieriestrojki Michaiła Gorbaczowa.

ycipk-3akwv1

W ostatnich latach partia Limonowa wielokrotnie występowała z gwałtownymi protestami, rozbijając wiece innych partii politycznych i włamując się do rządowych budynków.

Partia Limonowa ma opinię jednej z najsprawniejszych formacji politycznych w Rosji. Zdaniem obserwatorów w Moskwie, przez Kreml jest uważana za poważnego konkurenta Naszych, ruchu młodzieżowego popierającego Władimira Putina.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3akwv1

ycipk-3akwv1
ycipk-3akwv1