Trwa ładowanie...
d1ll8iu
d1ll8iu

Partia Demokratyczna dołączyła do Europy Plus

Partia Demokratyczna sfinalizowała rozmowy o przyłączeniu się do porozumienia Europa Plus. Lider PD Andrzej Celiński podpisał w obecności m.in. b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, porozumienie o współpracy politycznej z Europą Plus.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1ll8iu

- Panie prezydencie, mam nadzieję, że razem uda nam się podnieść trochę wartości w polskiej polityce. (...) We wspólnym działaniu jest szansa, w rozbiciu jest klęska. Trzeba się łączyć, trzeba się komunikować i rozmawiać o programie rozwiązywania sytuacji dla ludzi istotnych - powiedział Celiński na wspólnej konferencji prasowej.

Jak zapewnił, PD dołącza do Europy Plus, aby wprowadzić nową jakość w polityce. Według niego poważne podejście do problemów społeczeństwa przyniesie oczekiwany przez centrolewicę efekt.

- Jeżeli pokażemy, iż naprawdę poważnie podchodzimy do problemów współczesnych Polaków, do problemu pracy, edukacji, jakości życia, zdrowia, wtedy przyjdzie nagroda w postaci narzędzi możliwego lepszego wpływu na sprawy kraju w Europie - podkreślił Celiński.

d1ll8iu

Zaznaczył, że polityka musi definiować najistotniejsze cele stojące przed społeczeństwem i pokazywać narzędzia, którymi chce się je zrealizować. Tymczasem - jak ocenił - w polskiej polityce panuje niekończąca się wojna.

- Polityka nie może być kłótnią samców i samic alfa, którzy przebijają się, kto ma więcej racji, kto kogo zabije, kto kogo wykluczy, a kto się wyniesie. Polityka musi definiować najistotniejsze cele; powinna jednoczyć i łączyć wszystkich tych, którzy mają chociaż minimum ochoty wspólnej pracy - ocenił Celiński.

Zadowolenia z przystąpienia PD do Europy Plus nie krył Aleksander Kwaśniewski. - Chcę wyrazić radość, że Partia Demokratyczna kierowana przez pana Andrzeja Celińskiego podjęła decyzję dołączenia do Europy Plus, do tworzącego się ruchu i koalicji, która chce nie tylko zaprezentować się w trakcie wyborów do Parlamentu Europejskiego, ale także chce przygotować dojrzałą, interesującą i godną zaufania alternatywę dla tego wszystkiego, co w polskiej polityce się dzieje od kilku lat - mówił b. prezydent.

Kwaśniewski chwalił PD: "Bez ludzi Partii Demokratycznej nie byłyby możliwe ani polskie udane przekształcenia po roku 1989, ani wcześniej odzyskanie wolności, suwerenności. Nie mielibyśmy także udanej transformacji ustrojowej, ani sukcesu gospodarczego, ani polskiej konstytucji". Zauważył, że środowisko związane z PD znacznie przyczyniło się do wejścia Polski do UE.

d1ll8iu

- Cieszę się więc, że ten nowy projekt obliczony na nowe czasy, który ma zrównoważyć polską scenę polityczną, który ma zaproponować, abyśmy nie byli skazani tylko na wybór między jedną partią prawicową a drugą, między Donaldem Tuskiem a Jarosławem Kaczyńskim, że mamy akces do naszego projektu tej partii i osobiście Andrzeja Celińskiego - zaznaczył Kwaśniewski.

Pytany o rolę PD w tworzeniu Europy Plus powiedział, że będzie chciał, aby partia ta włączyła się w budowanie zarówno programu, jak i lokalnych struktur.

- Będziemy chcieli, aby Partia Demokratyczna włączyła się zarówno do budowania programu, który jest już bardzo zaawansowany i bardzo bogaty. Będziemy też mieli ludzi z PD na listach i tych, którzy nam pomogą w działaniach w terenie w okręgach wyborczych - podkreślił.

Tworzenie nowego środowiska politycznego pod nazwą Europa Plus zostało ogłoszone pod koniec lutego. Inicjatywa ma prowadzić między innymi do wystawienia wspólnej centrolewicowej listy w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Inicjatywie patronuje były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Porozumienie o współpracy politycznej podpisali wcześniej m.in. przedstawiciele Ruchu Palikota, stowarzyszenia Ruch Społeczny Europa Plus, stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska Ryszarda Kalisza, Stronnictwa Demokratycznego, SdPl, Racji Polskiej Lewicy, Unii Lewicy oraz Polskiej Partii Pracy.

d1ll8iu

Podziel się opinią

Share
d1ll8iu
d1ll8iu
Więcej tematów