Partia Centrum nie weszła do Komitetu Wyborczego Wyborców "Zgoda"
Partia Centrum nie weszła w skład
utworzonego w Łodzi wspólnego komitetu wyborców "Zgoda"
do wyborów parlamentarnych - poinformował w Warszawie
prezes partii Janusz Steinhoff.
Porozumienie o utworzeniu wspólnego komitetu wyborców "Zgoda" podpisali w Łodzi honorowy prezes partii Centrum prof. Zbigniew Religa, prezes PSL Janusz Wojciechowski i szef ZChN Jerzy Kropiwnicki.
Porozumienie przewiduje wspólny start w wyborach parlamentarnych, w których "Zgoda" liczy na ponad 20% poparcie, a prof. Religa ma być kandydatem komitetu w wyborach na prezydenta RP. Sam Religa powiedział, iż jest zainteresowany startem w wyborach, ale ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie na przełomie maja i czerwca. Do tego czasu zamierza "pracować nad tym, aby tak się stało, ponieważ wystartuje tylko wtedy, gdy będzie miał istotne wsparcie społeczne".
W ocenie Steinhoffa jest za wcześnie na tworzenie koalicji wyborczej, bo PSL i ZChN są "niewystarczająco bliskie programowo" partii Centrum. Decyzję o ewentualnym przystąpieniu do koalicji wyborczej uzależnił od porozumienia programowego między partiami. Powitał natomiast z zadowoleniem fakt poparcia przez liderów PSL i ZChN kandydatury prof. Zbigniewa Religi w wyborach prezydenckich.
Podjętą w Łodzi decyzję u utworzeniu komitetu wyborców "Zgoda" Steinhoff określił jako "porozumienie przywódców dwóch partii politycznych" - ZChN i PSL. Partia Centrum na tym etapie w tym porozumieniu nie bierze udziału - zaznaczył.
Nie chcemy popełniać błędów polskiej prawicy z przeszłości, kiedy to powstawały szeroko zarysowane ugrupowania niespójne wewnętrznie i programowo - dodał szef Centrum.
Steinhoff, jak powiedział, liczy na to, że inne partie funkcjonujące w Polsce również udzielą poparcia Relidze, którego określił jako "bardzo dobrego kandydata do najwyższej roli w państwie".
Steinhoff poinformował też o uchwałach, jakie przyjęła obradująca w sobotę Rada Polityczna Centrum. Rada opowiedziała się m.in. za przyjęciem przez Polskę Konstytucji Europejskiej oraz podjęciem "wszelkich działań, które wzmacniają więzy Polski z Unią Europejską", które w uchwale określono jako "elementarny wymóg polskiej racji stanu".
Zdaniem Steinhoffa referendum dotyczące Traktatu Konstytucyjnego UE nie powinno się w Polsce łączyć ani z wyborami parlamentarnymi, ani prezydenckimi. Potrzebny jest czas na ogólnonarodową dyskusję i edukację społeczeństwa w tym zakresie - podkreślił.
Centrum opowiedziała się też przeciwko postulowanym przez Platformę Obywatelską zmianom ustrojowym - zniesienia Senatu i ograniczenia liczby posłów. Tego typu propozycje niczego istotnego w naszym życiu politycznym nie zmienią; doprowadzą natomiast do utraty zasady reprezentatywności parlamentu, którą uważamy za wartość samą w sobie - ocenił Steinhoff.