Partia baskijska wzywa do pokoju
Przywódca zdelegalizowanej
przez rząd Jose Marii Aznara baskijskiej partii Batasuna, Arnaldo
Otegi zaapelował w niedzielę o wszczęcie "dialogu politycznego",
mającego zakończyć konflikt między separatystami baskijskimi a
hiszpańskim rządem.
Jedyną możliwością rozstrzygnięcia konfliktu może być referendum nad przyszłością kraju Basków - powiedział Otegi do 15 tys. sympatyków, zebranych na stadionie w hiszpańskim mieście San Sebastian.
Czasami trudniej jest czynić pokój niż prowadzić wojnę - dodał lider partii uważanej za zbrojne ramię ETA. Czynienie pokoju oznacza szukanie porozumienia z naszymi wrogami, a nawet posunięcie się tak daleko jak możliwe, aby z nimi współpracować - kontynuował Otegi.
Podkreślił, że porozumienie mają zawrzeć partie baskijskie między sobą oraz ETA z rządami Francji i Hiszpanii.
Jego wystąpienie zostało skrytykowane przez hiszpańskich polityków, którzy uznali je za niewystarczające. Stanowisko rządu centralnego pozostaje niezmienione: rozmowy z Batasuna nie zostaną przywrócone, dopóki ETA nie zaprzestanie stosowania przemocy. Tymczasem w sobotę w bazie wojskowej w prowincji Navarra eksplodowały dwie bomby, o których podłożenie oskarża się ETA. Nikt nie został ranny.
ETA, będąca najaktywniejszym ugrupowaniem terrorystycznym w Europie Zachodniej, zabiła od 1968 roku ponad 800 osób, w ramach proklamowanej przez siebie kampanii o utworzenie niepodległego państwa baskijskiego.