Partenon posłuży za model odporny na wstrząsy
Greccy i japońscy specjaliści będą przez trzy lata badać Partenon pod kątem jego wytrzymałości na wstrząsy sejsmiczne - poinformowała grecka archeolog Maria Ioanidu, pod której pieczą znajduje się świątynia Ateny na Akropolu.
22.08.2008 | aktual.: 23.08.2008 01:24
Wzniesiony 2500 lat temu z białego pentelickiego marmuru Partenon (447-432 p.n.e.) przetrwał, jak większość klasycznych greckich świątyń, niejedno trzęsienie ziemi.
Świątynia poświęcona Atenie Dziewicy (Partenos) przedstawia sobą szczyt architektury swojej epoki i najwyższą jakość - powiedziała archeolog. Według niej "najwyraźniej starożytni Grecy dobrze znali trzęsienia i dysponowali znakomitymi umiejętnościami".
Kamienne fundamenty budowli, posadowionej częściowo na skale, sięgają 12 metrów w głąb. Ściany, ze starannie obrobionych bloków równej wysokości, łączono bez zaprawy, klamrami i prętami z żelaza, pokrytymi ołowiem, zapobiegającym korozji - wyjaśniła Ioanidu.
Z kolei badacz Partenonu Kostas Zabas powiedział agencji EFE, że po 25 latach badań doszedł do wniosku, iż swoją stabilność budowla musi zawdzięczać "technice użytej do kładzenia bloków marmuru i łączenia elementów kolumn w sposób, który absorbuje energię" wstrząsów.
Grecja, podobnie jak Japonia, leży w strefie aktywności sejsmicznej. We wrześniu do Aten przyjedzie zespół japońskich specjalistów pod kierunkiem profesora inżynierii Toshikazu Hanazato z Uniwersytetu w Mie. Profesor, który badał odporność na wstrząsy pięciopiętrowych japońskich pagód, ma nadzieję, że zespołowi uda się rozpracować tajniki budowli z kamienia odpornych na wstrząsy.
Szczególną uwagę ma zwrócić na elastyczność doryckich kolumn Partenonu. Ich charakterystyczną cechą są wybrzuszenia (entazis) trzonu, które miały za zadanie m.in. korektę optyczną. Wypukłość osiągano kładąc jeden na drugim niemal metrowej wysokości cylindryczne bloki kamienia o różniącej się lekko średnicy; przekładano je niewielkimi "plastrami" drewna.
Jak powiedział włoskiemu dziennikowi "La Repubblica" Hanazato, nie ma "najmniejszych wątpliwości, że starożytne świątynie kryją w sobie tajniki najlepszej technologii budowlanej przeciwko trzęsieniom ziemi".
Partenon przetrwał w 373 r. p.n.e. trzęsienie, które zniszczyło na Peloponezie miasto Elike, w 226 r. n.e. - kolejne, które obaliło jeden z siedmiu cudów antycznego świata, gigantycznego Kolosa z Rodos. Świątyni nie wyrządziło też większych szkód trzęsienie o sile 5,9 w skali Richtera, w którym w 1999 roku w okolicy Aten zginęły 143 osoby.