Parlamenty Europy Środkowej za dalszym rozszerzaniem UE
Szefowie parlamentów Austrii, Czech,
Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier opowiedzieli się w
słoweńskim Bledzie za kontynuowaniem procesów rozszerzania Unii
Europejskiej i ratyfikacji konstytucji UE.
Polskę reprezentował na spotkaniu przewodniczących parlamentów państw uczestniczących w tzw. Partnerstwie Regionalnym, wicemarszałek Sejmu, Józef Zych.
Przedstawiciele parlamentów Europy Środkowej spotkali się z przewodniczącymi parlamentów krajów bałkańskich - Albanii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czarnogóry, Macedonii i Serbii, które ubiegają się o wstąpienie do Unii Europejskiej.
We wspólnej deklaracji przyjętej na zakończenie konferencji podkreśla się europejskie korzenie kultury krajów Półwyspu Bałkańskiego.
Uczestnicy spotkania wyrazili w tym dokumencie pragnienie, aby jak najszybciej rozpoczęły się negocjacje w sprawie przystąpienia Chorwacji do UE. Bruksela odłożyła początek rokowań uznając, że władze w Zagrzebiu w sposób niedostateczny współpracują z haskim Trybunał ds. zbrodni w dawnej Jugosławii.
Przewodniczący parlamentu Słowenii France Cukjati wyraził w swym przemówieniu przekonanie, iż nie powinno się odkładać rozpoczęcia procesu przystępowania do Unii krajów Europy Południowo-Wschodniej.
Powiedział też, że ma nadzieje, iż negatywne wyniki referendów w sprawie konstytucji UE, przeprowadzonych we Francji i Holandii, nie wpłyną ujemnie na zaufanie społeczeństw bałkańskich do Unii Europejskiej.
Pierwszy dzień obrad wypełniła, oprócz kwestii rozszerzenia Unii Europejskiej, dyskusja nad rolą parlamentów narodowych w realizacji Strategii Lizbońskiej, nad nowym budżetem UE na lata 2007-2013 i unijną polityką transportową.