Konfederacja znów szokuje. Prace komisji nazwali "Norymberga 2.0"
Posłowie Konfederacji zaplanowali kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Nadużyć i Naruszeń Prawa w związku z COVID-19. Wywołali przy tym ponownie kontrowersje, nazywając zebranie "Norymberga 2.0" - tak też określili temat prac zespołu. Wiele osób krytykuje zachowanie Konfederacji, która nawiązuje w ten sposób do procesów norymberskich z lat 1945–1949 wytoczonych głównym zbrodniarzom III Rzeszy.
Prace komisji zaplanowano na poniedziałek 14 marca. Zespół ds. nadużyć, do których zdaniem Konfederacji dochodzi w czasie pandemii COVID-19, funkcjonuje od grudnia 2020 r. W jego czteroosobowy skład wchodzą posłowie związani z Konfederacją: Konrad Berkowicz, Janusz Korwin-Mikke, Dobromir Sośnierz i Grzegorz Braun jako przewodniczący.
Dziennikarze i internauci błyskawicznie zareagowali na pomysł polityków Konfederacji, by prace komisji określić - szokującą nazwą z uwagi na kontekst historyczny - "Norymbergą 2.0". O sprawę zapytał m.in. Kancelarię Sejmu Piotr Białczyk:
Czytaj także: Prezes Orlenu ogłasza: obniżamy ceny na stacjach
"Norymberga 2.0" nawiązuje, jak wspomnieliśmy, do procesów norymberskich. Osądzeni zostali wówczas główni zbrodniarze wojenni III Rzeszy - za popełnienie zbrodni przeciwko pokojowi i ludzkości.
Konfederacja twierdzi tymczasem, że reaguje takim słownictwem na ich zdaniem bezprawne działania rządu, który zmuszony był do wprowadzenia ograniczeń z uwagi na pandemię COVID-19.
Nazwanie posiedzenia zespołu Konfederacji "Norymbergą 2.0" skrytykował też m.in. Jan Strzeżek z Porozumienia. "Kim trzeba być, żeby posiedzenie SEJMOWEGO zespołu antyszczepionkowców nazwać 'Norymberga 2.0'? Ręce opadają" - pisze polityk:
Bojkot Rosji. "Firmy nie są w stanie odciąż się z dnia na dzień"
Przypomnijmy też, że na początku stycznia br. Grzegorz Braun oświadczył, że Konfederacja sprzeciwia się "potencjalnie przestępczemu projektowi weryfikacji covidowej" i "apartheidowi sanitarnemu". Mianem tym określa przepisy dotyczące walki z pandemią COVID-19. Tylko w 2021 r. w Polsce z powodu zakażenia koronawirusem zmarło prawie 69 tys. osób.
Źródło: Sejm.gov.pl