WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Parlament Ukrainy przyjął ustawę o terytoriach okupowanych

Ukraiński parlament przyjął ustawę o terytoriach okupowanych, a w rządzie pojawi się stanowisko ministra bądź wicepremiera do spraw tych terytoriów. Jest to związane z rosyjską aneksją Krymu, który zgodnie z prawem międzynarodowym wciąż należy do Ukrainy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Zgodnie z przegłosowaną w drugim czytaniu ustawą za terytoria okupowane uznaje się Autonomiczną Republikę Krymu, Sewastopol, przestrzeń powietrzną nad nimi oraz wody wewnętrzne i wody terytorialne wokół półwyspu.

Dokument określa reguły podróżowania na Krym i z półwyspu zarówno dla obywateli Ukrainy, jak i obywateli innych państw, którzy, by odwiedzić półwysep, będą musieli teraz uzyskać specjalne zezwolenie od władz ukraińskich.

Ustawa mówi, że choć czasowo okupowane terytorium podlega formalnie prawu ukraińskiemu, to odpowiedzialność za łamanie praw człowieka na tym obszarze ponosi Federacja Rosyjska. Wypłata odszkodowań za straty poniesione na tym terytorium, a także odpowiedzialność za znajdującą się tam spuściznę kulturalną także spoczywa na Rosji.

WP

Zgodnie z nowymi zasadami na terytoriach okupowanych obowiązuje ukraińskie prawo własności, a jakiekolwiek operacje dokonywane z pominięciem tego prawa będą uznawane przez władze w Kijowie za nielegalne. Ukraina zabroniła także wydawania tam pozwoleń, licencji i certyfikatów i zakazała eksploatacji złóż naturalnych.

Ustawa mówi, że podczas okupacji na terytorium Półwyspu Krymskiego nie będą przeprowadzane wybory ani referenda.

Po głosowaniu przewodniczący parlamentu, a zarazem pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow zapowiedział, że w najbliższym czasie w rządzie utworzone zostanie stanowisko odpowiedzialnego za Krym ministra albo wicepremiera.

Polub WP Wiadomości
WP
WP