Parlament Ukrainy nie przyjął dymisji ministra obrony Ihora Teniucha
Parlament Ukrainy nie przyjął dymisji ministra obrony Ihora Teniucha, który oświadczył, że odchodzi ze stanowiska w związku z oskarżeniami o bezczynność w obliczu wojskowej agresji Rosji na Krym.
- Nigdy się kurczowo nie trzymałem stanowiska i nie mam zamiaru tego robić. Jako pełniący obowiązki ministra obrony Ukrainy, ja, admirał Teniuch, podaję się do dymisji - oświadczył z trybuny parlamentarnej.
Deputowani nie poparli jego decyzji. Za odejściem Teniucha głosowało 197 posłów w 450-osobowej Radzie Najwyższej Ukrainy.
Admirał mówił wcześniej, że nieprawdą jest, jakoby nie wydawał rozkazów swoim podwładnym w jednostkach na zajętym przez Rosję Krymie, o co oskarżają go media i politycy.
Teniuch przypomniał, że jeszcze 3 marca pozwolił żołnierzom na Krymie na użycie broni dla ochrony życia, a po zastrzeleniu przez Rosjan w Symferopolu sierżanta Sił Zbrojnych Ukrainy 18 marca powtórzył ten rozkaz.
Minister poinformował parlament, że po dekrecie pełniącego obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandra Turczynowa o ewakuacji z Krymu ukraińskich wojskowych i ich rodzin, chęć opuszczenia półwyspu i pełnienia dalszej służby w armii Ukrainy zadeklarowało 6,5 tysiąca osób.
Jak zaznaczył, przed wkroczeniem Rosji na Krymie znajdowało się prawie 19 tys. żołnierzy i członków ich rodzin. Teniuch oświadczył, że obecnie prowadzone są ze stroną rosyjską rozmowy, dotyczące szczegółów ewakuacji.
Admirał Teniuch zaczął kierować ministerstwem obrony 27 lutego, kiedy parlament zatwierdził rząd premiera Arsenija Jaceniuka powołany przez koalicję o nazwie Europejski Wybór.