Parlament Serbów zatwierdził utworzenie wspólnej armii
Parlament Serbów bośniackich
zatwierdził reformę wojska Bośni i Hercegowiny (BiH),
przewidującą utworzenie za dwa lata trójnarodowej armii, wspólnej
z Muzułmanami i Chorwatami, z którymi toczyli wojnę w latach 1992-
95.
30.08.2005 21:55
Serbowie blokowali dotąd zjednoczenie narodowych wojsk, przewidziane w planie opracowanym pod międzynarodowym naciskiem w 2003 roku. W marcu parlament Republiki Serbskiej (RS) w Bośni odmówił zgody na likwidację Ministerstwa Obrony w swojej części BiH i powołanie centralnego resortu, wspólnego z federacją muzułmańsko-chorwacką.
To bolesna reforma, oznacza zmianę podejścia, ale jest z pewnością wkładem w przyszłość - przekonywał prezydent RS Dragan Czavić podczas dyskusji w parlamencie, w której padały gorące głosy protestu.
Za nowelizacją konstytucji RS w 83-osobowym głosowało 61 posłów, przeciw było dziesięciu. Koalicja mniejszych ugrupowań opuściła w proteście salę.
W przyszłym tygodniu zatwierdzenie reformy wojska przez parlament czeka federację muzułmańsko-chorwacką - drugą autonomiczną jednostkę państwową, powstałą w wyniku podziału Bośni i Hercegowiny po wojnie, w 1995 roku.
Połączenie armii jest warunkiem przyjęcia BiH do NATO-wskiego programu Partnerstwo dla Pokoju.
Porozumienie w sprawie reformy zakłada likwidację do 2007 roku istniejących obecnie ministerstw obrony RS i federacji muzułmańsko- chorwackiej. Przewiduje też pełne przejście na służbę zawodową i dostosowanie armii do norm NATO.
Armia RS liczy obecnie 6 tys. ludzi. Federacja muzułmańsko- chorwacka ma 12,6 tys. żołnierzy. Wspólne wojsko BiH będzie miało trzy brygady - 9-10 tys. żołnierzy.