ŚwiatParlament Rosji przyjął ustawę o reformie ulg socjalnych

Parlament Rosji przyjął ustawę o reformie ulg socjalnych

Rada Federacji, wyższa izba parlamentu
rosyjskiego, przyjęła kontrowersyjny projekt ustawy o
reformie ulg socjalnych, kładący kres licznym przywilejom i
świadczeniom z epoki radzieckiej, z jakich korzystali zwłaszcza
weterani wojenni i inwalidzi, od zniżek za czynsz po bezpłatne
lekarstwa i przejazdy.

Przed końcowym głosowaniem nad rządowym projektem, który wywołał już wcześniej głośne protesty w Moskwie, milicja otoczyła budynek Rady Federacji. Nie zanotowano jednak większych demonstracji, do jakich doszło podczas wcześniejszych głosowań w parlamencie. Milicjanci siłą usunęli sześciu młodych ludzi, protestujących w czerwonych koszulkach z napisem "ZSRR", którym udało się przedostać przez kordon bezpieczeństwa.

179-osobowa Rada Federacji, która zazwyczaj przypieczętowuje przygotowane przez Kreml ustawy, zaaprobowała rządowy projekt 156 głosami przeciwko 5 i 1 wstrzymującym się. Ustawa, którą już w czwartek przyjęła izba niższa parlamentu, Duma Państwowa, zdominowana przez prokremlowską partię Jedna Rosja, czeka teraz na podpis prezydenta Władimira Putina.

Na mocy nowej ustawy szereg wieloletnich ulg i przywilejów z czasów radzieckich zostanie zamienionych na ekwiwalent pieniężny. Posunięcie to, nazwane monetaryzacją ulg, dotknie około 30 mln ludzi - osób starszych, inwalidów i weteranów II wojny światowej. Według rządu, ustawa pozwoli usprawnić ociężałe biurokratyczne praktyki i skierować "sumę 171 mld dolarów bezpośrednio do konkretnych ludzi". Władze twierdzą też, że pozwoli ona lepiej określać niektóre wydatki, gdyż np. transport publiczny w okręgach wiejskich jest nieznaczny.

Innego zdania są weterani wojenni, oburzeni z powodu "porzucenia przez państwo". Wielu regionalnych działaczy wyraża też obawę, czy zdołają zgromadzić fundusze na wypłatę zastępczych świadczeń pieniężnych.

Zatwierdzona w niedzielę przez parlament ustawa znosi bezpłatne lekarstwa i przejazdy środkami komunikacji miejskiej, bezpłatne rozmowy telefoniczne w połączeniach lokalnych, zniżki za czynsz i ogrzewanie e także gwarancje zatrudnienia dla inwalidów i weteranów wojennych. W zamian otrzymają oni co miesiąc świadczenia pieniężne w wysokości od 160 do 1550 rubli (od 5 do 53 dolarów).

Associated Press przypomina, że prezydent Putin jako główny cel swej drugiej kadencji prezydenckiej przedstawił podniesienie poziomu życia milionów zbiedniałych Rosjan.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)