Parlament pomógł transseksualistom
Hiszpański parlament uchwalił ustawę o tożsamości płciowej, która pozwala transseksualistom na bezpłatną zmianę dokumentów bez wymogu chirurgicznej korekcji płci i z pominięciem procedury sądowej.
Za przyjęciem ustawy głosowały wszystkie ugrupowania polityczne oprócz prawicowej Partii Ludowej, która podważyła jej legalność, odnosząc się jedynie do zawartych w niej aspektów prawnych.
Zdaniem rzecznika Partii Ludowej Juana Santaellego dane w dokumentach tożsamości nie mogą podlegać zmianom bez decyzji sądu w tej sprawie.
Santaelli nie wspomniał o kontrowersyjnym zniesieniu wymogu chirurgicznej zmiany płci przed wystąpieniem o nowe dokumenty.
Ustawa określa warunki zmiany danych w rejestrze cywilnym. Transseksualiści będą musieli m.in. przejść badania psychologiczne kończące się oceną, czy ich sposób życia oraz wygląd zewnętrzny jest zgodny z deklarowaną płcią.
Zdaniem przedstawicieli socjalistycznego rządu ustawa oznacza "uwolnienie transseksualistów od kosztownego i pełnego cierpienia procesu, jakim jest chirurgiczna operacja narządów płciowych".
"Hiszpania jest postępowa, ma rząd opowiadający się za zniesieniem barier nierówności, chroniący prawa człowieka" - powiedział rzecznik socjalistów ds. społecznych Pedro Zerolo.
Wyjaśnił, że reforma jest zgodna z normami Unii Europejskiej i została wprowadzona na podstawie rekomendacji Rady UE, Parlamentu Europejskiego i Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Podobne ustawy wprowadziły już w życie Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Holandia. (reb)
Grażyna Opińska