Trwa ładowanie...
d23enc4
15-03-2006 11:40

Parlament Europejski potępia atak wojsk izraelskich na więzienie w Jerychu

Parlament Europejski (PE) potępił szturm izraelskiego wojska na palestyńskie więzienie w Jerychu na Zachodnim Brzegu Jordanu. W związku z zaostrzeniem się sytuacji prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas odwołał zaplanowane przemówienie na forum PE w Strasburgu.

d23enc4
d23enc4

Stanowczo potępiamy zarówno atak wojsk izraelskich na więzienie w Jerychu, jak i akty przemocy i porwania, do których doszło na terenach palestyńskich w następstwie tego szturmu - powiedział przewodniczący PE Josep Borrell.

Zaapelował do obu stron konfliktu o jak najszybsze doprowadzenie do uspokojenia sytuacji i zakończenie jakichkolwiek aktów przemocy.

Kolejna szansa została stracona z powodu niepotrzebnej, bezprawnej operacji. Musimy zapytać, jak takie operacje wojskowe mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa Izraela - powiedział Borrell.

Mahmud Abbas miał wygłosić w południe przemówienie w Parlamencie Europejskim. W trakcie swojej wizyty w instytucjach UE miał też rozmawiać m.in. z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso o pomocy finansowej dla Palestyńczyków ze strony UE, a także o współpracy z palestyńskim rządem, po zwycięstwie w wyborach parlamentarnych Hamasu. Ten radykalny ruch jest od 2003 roku wpisany na unijną listę organizacji terrorystycznych.

d23enc4

Jak poinformował Borrell, który spotkał się z Abbasem we wtorek, prezydent Autonomii Palestyńskiej został zaproszony na następną sesję PE w kwietniu.

Szef Komisji Europejskiej Barroso podkreślił, że UE wspiera Palestyńczyków i chce pomagać im w dalszym ciągu. W związku z tym zaapelował, by jak najszybciej przerwać akty przemocy wobec obywateli krajów Unii. Zwrócił się także do obu stron konfliktu o "pracę na rzecz pokoju w regionie".

We wtorek izraelskie wojska przepuściły szturm na więzienie w Jerychu na Zachodnim Brzegu Jordanu. W sumie poddało się ponad 170 palestyńskich więźniów i strażników. W rewanżu rozwścieczeni Palestyńczycy zaatakowali przedstawicielstwa amerykańskie i brytyjskie, uprowadzając kilku cudzoziemców, których później zwolniono.

Także obecne austriackie przewodnictwo w Unii Europejskiej wyraziło zaniepokojenie sytuacją na Bliskim Wschodzie i potępiło ataki na należące do UE i jej państw członkowskich budynki na terenie Autonomii, wzywając lokalne władze do zapewnienia bezpieczeństwa.

Sekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych Austrii Hans Winckler zaapelował obie strony o spokój. Wzywamy Izraelczyków i Palestyńczyków do umiaru - powiedział Winckler w Parlamencie Europejskim.

Katarzyna Rumowska

d23enc4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23enc4
Więcej tematów