Trwa ładowanie...

Parafia z Poznania dostanie od Skarbu Państwa 72 mln zł. Termin przelewu: do 28 lutego

Skarb Państwa zapłaci poznańskiej parafii 72 mln złotych odszkodowania za ziemie odebrane jej w PRL - to wynik ugody, zawartej przed sądem apelacyjnym.

Share
Parafia z Poznania dostanie od Skarbu Państwa 72 mln zł. Termin przelewu: do 28 lutego
Źródło: PAP, Fot: Jakub Kaczmarczyk
d1oeobs

Skarb Państwa zapłaci parafii pw. św. Jana Jerozolimskiego Za Murami 72 mln złotych odszkodowania. Pieniądze mają trafić na kościelne konto do 28 lutego. Parafia w zamian zrzekła się 12 mln złotych odsetek.

- Zawarcie tej ugody jest pewnym sukcesem negocjacyjnym wojewody wielkopolskiego. Trzeba pamiętać, że suma roszczeń parafii przekraczała 98 milionów, więc kwota, która ostatecznie została przyznana parafii, jest najniższą kwotą jeśli chodzi o cały ten spór - powiedział Marek Jaślikowski, radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa. Na tym kończy się spór o pieniądze.

d1oeobs

Walka sądowa Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Jana Jerozolimskiego Za Murami, której w czasach PRL odebrano 15 ha gruntów w okolicach jeziora Malta w Poznaniu, trwała 12 lat. Kościół, na mocy ustawy o stosunkach z państwem z 1989 r., chciał odzyskać swoją ziemię, dostać grunty zamienne lub odszkodowanie. Na podstawie wyroku Sądu Okręgowego ze stycznia 2015 roku Skarb Państwa został zobowiązany do zapłaty ponad 70 mln zł odszkodowania. Dotyczyło ono 13 ha gruntu - pozostałe ok. 2 hektary to obecnie część jeziora Maltańskiego.

d1oeobs

Podziel się opinią

Share
d1oeobs
d1oeobs
Więcej tematów