Paradontoza jest groźna dla życia?
Nawet młodzi ludzie dotknięci paradontozą i spowodowanym przez nią wypadaniem zębów są zagrożeni wcześniejszą śmiercią z powodu nowotworów oraz chorób serca, alarmują szwedzcy naukowcy.
Opierają się przy tym na wynikach badań obejmujących ponad 3 tys., losowo wybranych chorych na paradontozę osób, które obserwowano w ciągu 16 lat. Rezultaty - według kierującej nimi dr Birgitty Soeder z Instytutu Karolińskiego w Sztokholmie - są "alarmujące".
Fakt, że chorzy na paradontozę tracą zęby oznacza, że infekcja ta atakuje ich organizm co najmniej 15 - 20 lat. Schorzenie rozwja się niemal niezauważalnie i jest zapewne bardziej niszczycielskie niż to się obecnie uważa. Dr Soeder sądzi nawet iż spowodowana przez nie utrata zębów ma poważniejsze konsekwencje dla zdrowia ludzkiego niż nałogowe palenie papierosów.
Chorzy na paradontozę są według niej dwukrotnie bardziej zagrożeni nowotworami i poważnymi schorzeniami układu krążenia niż ich zdrowi rówieśnicy.
W trakcie badań z tych właśnie powodów, zmarło 110 obserwowanych osób. Przeciętny ich wiek wynosił 47 lat a więc paradontoza musiała się u nich pojawić w wieku ok 25 - 35 lat.
Mimo tych stwierdzeń badacze nie potrafią jednak jeszcze wyjaśnić bezpośredniego związku pomiędzy paradontozą a takim wzrostem zagrożenia nowotworami oraz pozostałymi chorobami. (sm)
Michał Haykowski