Parada równości zmienia trasę
Do czwartku przedstawiciele Stowarzyszenia
Kultury Gejów i Lesbijek oraz Ligi Polskich Rodzin przedstawią
władzom Warszawy ostateczne stanowiska w sprawie zmiany tras
manifestacji, planowanych przez te organizacje na 11 czerwca -
postanowiono na wspólnym spotkaniu w urzędzie miasta.
Jak poinformował dyrektor biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego stołecznego urzędu miasta, Lucjan Bełza, przedstawiciele homoseksualistów wyrazili chęć zmiany trasy i godzin manifestacji. Chodzi o to, by nie przebiegała ona w pobliżu miejsc pamięci narodowej i kościołów.
Trasa manifestacji gejów i lesbijek miała początkowo przebiegać ul. Muranowską, Bonifraterską, Miodową, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem pod Sejm. Nie spodobało się to przedstawicielom LPR, którzy złożyli wnioski o legalizację przez prezydenta Warszawy kontrmanifestacji w trzech kluczowych miejscach na trasie zaplanowanej przez homoseksualistów - na Starym Mieście, przed pomnikiem Kopernika i przed Sejmem.
Paradę Równości chcą zorganizować 11 czerwca w Warszawie przedstawiciele Stowarzyszenia na rzecz Kultury Gejów i Lesbijek w Polsce. W związku z tymi planami kontrmanifestacje i kontrpikiety zapowiedzieli na ten sam dzień przedstawiciele Ligi Polskich Rodzin.
W ubiegłym tygodniu radni Warszawy - z inicjatywy LPR i PiS - przyjęli stanowisko, w którym wzywają prezydenta miasta, by odmówił wydania zezwolenia na paradę homoseksualistów w centrum stolicy. Chcą przeniesienia jej na obrzeża Warszawy, np. na Bemowo.
Pierwsza Parada Równości odbyła się w Warszawie w 2000 r. Dotychczas odbywała się zawsze 1 maja. W tym roku organizatorzy nie otrzymali zgody na przemarsz ulicami stolicy tego dnia. Patronat nad imprezą objęło w tym roku Amnesty International i senator Maria Szyszkowska (SLD-UP).