Trwa ładowanie...

Parada Równości 2019. Oświadczenie Episkopatu ws. "tęczowej mszy"

Msza odprawiona przez aktywistę LGBT i biskupa Wolnego Kościoła Reformowanego oburzyła wielu Polaków. Głos ws. wydarzenia poprzedzającego Paradę Równości zabrał też Episkopat. Zdaniem biskupów miało ono "znamiona bluźnierstwa".

Parada Równości 2019. Oświadczenie Episkopatu ws. "tęczowej mszy"Źródło: East News, fot: Jan Bielecki
d90ihiw
d90ihiw

"(...) z wielkim niepokojem dowiadujemy się o kolejnych faktach i miejscach, w których dochodzi do obrażania Boga i ludzi wierzących" - czytamy w komunikacie przesłanym mediom przez Konferencję Episkopatu Polski. Biskupi uważają, że msza odprawiona przed Paradą Równości ma "znamiona bluźnierstwa".

"Bluźnierstwo sprzeciwia się bezpośrednio drugiemu przykazaniu. Polega ono na wypowiadaniu przeciw Bogu (...) słów nienawiści, wyrzutów, wyzwań, na mówieniu źle o Bogu, na braku szacunku względem Niego w słowach, na nadużywaniu imienia Bożego" (nr 2148) - to fragment Katechizmu Kościoła Katolickiego, na którym opiera się mocne oświadczenie.

Parada Równości 2019. Episkopat oburzony "tęczową mszą"

Episkopat przypomina, że "istotą grzechu bluźnierstwa jest nienawiść skierowana przeciw Panu Bogu i temu, co święte". Narzędziami w tej "walce z Bogiem" ma być wyśmiewanie wiary czy "naigrawanie się" z symboli oraz praktyk religijnych i "wykorzystywanie ich do prowokacji".

Zobacz też: Ataki na Kościół? Kempa niczego nie sugeruje, ale "widzi pewną sekwencję zdarzeń"

"W społeczeństwie, w którym jest szacunek dla każdego, nie może być przyzwolenia na obrażanie Boga i ludzi wierzących. Jeśli tak ma wyglądać tolerancja, to przemówienia o tolerancji w takim kontekście nie mają wartości" - czytamy.

d90ihiw

Parada Równości 2019. "Tęczowa mszą"

Tęczowy ornat, durszlak na głowie i logo Parady Równości. W takich okolicznościach była koncelebrowana msza w centrum Warszawy. Choć prezydent stolicy apelował o szacunek dla wiary i tradycji, część internautów przekonuje, że ich uczucia zostały obrażone.

Mszę odprawiał Szymon Niemiec, aktywista LGBT i biskup Ekumenicznego Kościoła Katolickiego. Mężczyzna od wielu lat koncelebruje msze na Paradach Równości. Nagranie z fragmentu nabożeństwa obiegło internet, wzbudzajac kontrowersje.

Masz news, ciekawy film lub zdjęcie? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl. Opiszemy najciekawsze historie i materiały!

d90ihiw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d90ihiw
Więcej tematów