Papież zwraca się do Polaków. Mówił też o "postawie drapieżników"

Papież Franciszek zwracając się do Polaków podczas środowej audiencji generalnej powiedział, że życzy im, aby ich plany i decyzje wypływały z pragnienia ich dobra, a także rodzin, ojczyzny i całego świata. W katechezie w Watykanie papież mówił o tym, jak wielkim zagrożeniem dla planety jest zachłanność i postawa "drapieżników".

Audiencja papieża.
Audiencja papieża.
Źródło zdjęć: © PAP | VATICAN MEDIA / ipa-agency.net

10.01.2024 | aktual.: 10.01.2024 15:53

Podczas środowej audiencji generalnej, Papież Franciszek skierował swoje słowa do Polaków. Wyraził swoje życzenie, aby ich decyzje i plany były kierowane pragnieniem dobra dla nich samych, ich rodzin, ojczyzny i całego świata. Papież, przemawiając w Watykanie, podkreślił, jak wielkim zagrożeniem dla naszej planety jest zachłanność i postawa "drapieżników".

Papież Franciszek, zwracając się do Polaków podczas audiencji w Auli Pawła VI, podkreślił znaczenie pokoju w naszym życiu. - Na początku nowego roku ważne jest, aby pamiętać, że pokój, którego tak wszyscy pragniemy, rodzi się w sercu człowieka - stwierdził.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wyraził również bliskość z ludnością Ukrainy, oraz z tymi, którzy doświadczają "straszliwości wojny" w Palestynie, Izraelu i innych częściach świata. Wezwał do modlitwy, mówiąc: - Ponawiamy z modlitwą naszą bliskość z drogą ludnością Ukrainy, tak wymęczoną i z tymi, którzy cierpią z powodu grozy wojny w Palestynie, Izraelu, jak i w innych częściach świata".

"Przyjęliśmy postawę drapieżników"

- Grzech tego, kto ulega mając przed sobą kawałek tortu, nie powoduje wielkich szkód, ale zachłanność, jaka nas ogarnia od kilku wieków wobec dóbr planety zagraża przyszłości wszystkich. Rzucamy się na wszystko, by być panami każdej rzeczy - powiedział papież w kolejnej katechezie.

Mówił o łakomstwie. Ostrzegł, że jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ "zabija planetę". Wyjaśnił, że chrześcijaństwo nie skupia się na "pokarmach czystych i nieczystych", ale na naszej relacji z nimi.

Podkreślił wagę problemów związanych z jedzeniem, takimi jak jedzenie za dużo lub za mało, jedzenie w samotności, oraz zaburzenia odżywiania takie jak anoreksja, bulimia i otyłość. - Je się za dużo albo za mało. Często je się w samotności. Szerzą się zaburzenia odżywiania: anoreksja, bulimia, otyłość, a medycyna i psychologia starają się rozwiązać problem złych relacji z jedzeniem - stwierdził duchowny.

Papież zwrócił również uwagę na szerszy aspekt problemu, mówiąc, że zostaliśmy stworzeni, aby być powściągliwi w korzystaniu z dóbr ziemi, ale - przyjęliśmy postawę drapieżników, która wyrządziła wiele szkód nam i środowisku.

Źródło: PAP

Wybrane dla Ciebie