Trwa ładowanie...
d403k5h
papież
13-02-2006 13:26

Papież zniesie ekskomunikę z lefebrystów?

W czasie poniedziałkowego pierwszego spotkania Benedykta XVI z szefami wszystkich watykańskich kongregacji i innych najważniejszych urzędów nie zapadły żadne decyzje w sprawie lefebrystów, przeciwnych reformom Soboru Watykańskiego II. Wcześniej włoska prasa spekulowała, że papież może wkrótce zdjąć ekskomunikę, nałożoną w 1988 roku na Bractwo świętego Piusa X.

d403k5h
d403k5h

Z nieoficjalnych informacji, napływających z Watykanu, wynika, że na naradzie Kurii Rzymskiej z udziałem trzydziestu hierarchów mówiono o sprawie lefebrystów, ale dyskusję na ten temat postanowiono przełożyć na 20 marca.

Założone przez francuskiego arcybiskupa Marcela Lefebvre'a w 1970 roku bractwo skupiło księży, przeciwnych zmianom uchwalonym przez Sobór Watykański II. W 1976 roku papież Paweł VI zabronił założycielowi lefebrystów udzielania święceń kapłańskich. Gdy w 1988 roku wbrew woli Jana Pawła II arcybiskup Lefebvre wyświęcił czterech biskupów, ściągnął na bractwo ekskomunikę.

Lefebryści nie akceptują przede wszystkim reformy liturgii wprowadzonej przez Sobór Watykański, sprzeciwiają się także ekumenizmowi. Ich zdaniem Sobór zniszczył tradycję Kościoła.

Szanse na powrót Bractwa do Kościoła pojawiły się w sierpniu zeszłego roku, gdy Benedykt XVI spotkał się z przełożonym lefebrystów Bernardem Fellayem. Ich rozmowę uznano wówczas za początek dialogu i pojednania. Jak się podkreśla, szanse na to są dość duże, ponieważ sam papież jest zwolennikiem dawnej liturgii.

Inny ważny temat poniedziałkowej narady Benedykta XVI z prefektami kongregacji i przewodniczącymi papieskich rad to reforma Kurii Rzymskiej, zapowiadana od miesięcy. Na razie nie wiadomo, czy w tej sprawie zapadły jakieś konkretne decyzje.

Sylwia Wysocka

d403k5h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d403k5h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj