Papież w Bośni i Hercegowinie
Jan Paweł II w przemówieniu w języku
serbsko-chorwackim, wygłoszonym w niedzielę na lotnisku w Banja
Luce podczas ceremonii powitania przez władze państwowe i
przedstawicieli wspólnot religijnych, zaapelował o "sprawiedliwość i zgodę".
"To wy jesteście głównymi budowniczymi waszej przyszłości" - podkreślił papież, zwracając się do mieszkańców Bośni i Hercegowiny i wzywając ich do poświęcenia i wytrwałości w dążeniu do pojednania oraz podkreślając ich upór i bogactwo tradycji humanistycznych, kulturalnych i religijnych.
Ojciec Święty podkreślił też konieczność wewnętrznej przemiany mieszkańców BiH, która umożliwi "odnowę i wzajemną współpracę wszystkich sił społecznych".
"Aby społeczeństwo nabrało cech prawdziwie ludzkich i by wszyscy mogli patrzeć w przyszłość z ufnością, konieczna jest wewnętrzna przemiana człowieka" - powiedział Jan Paweł II. Dodał też, że mieszkańcy Bośni i Hercegowiny muszą "zaleczyć rany i dokonać autentycznego oczyszczenia pamięci w imię wzajemnego pojednania".
Papież przypomniał także, że to "w sercu człowieka znajdują się korzenie wszelkiego dobra, ale także wszelkiego zła" i podkreślił odpowiedzialność wybranych demokratycznie władz BiH, które "nie powinny poddawać się zniechęceniu" wobec trudności chwili i nie mogą "ulegać stronniczym interesom".
Jan Paweł II zwrócił się do witających go dostojników kościelnych oraz do przedstawicieli innych wyznań i religii, zapewniając, że katolicy zamierzają nadal wnosić swój wkład na rzecz "wychowania, pomocy i promocji człowieka" w Bośni i Hercegowinie.
Papież w swoim przemówieniu powitalnym zaapelował także do wspólnoty międzynarodowej, by nadal wspierała mieszkańców Bośni i Hercegowiny w ich dążeniu do osiągnięcia stabilizacji, sprawiedliwości i pojednania.
Na lotnisku w Banja Luce papieża witali przedstawiciele wspólnego prezydium Bośni i Hercegowiny, wysoki przedstawiciel ONZ lord Paddy Ashdown oraz prezydent wchodzącej w skład BiH Republiki Serbskiej.
Przewodniczącym prezydium jest obecnie Serb Borislaw Paravać. W przemówieniu powitalnym Paravać podkreślił, że papież witany jest w Banja Luce przez "ludzi dobrej woli" wyznających różne religie, którzy "zaznali wielkich cierpień", ale obecnie starają się "wspólnie budować nowe zasady współżycia".
Paravać podkreślił także, że BiH, pomimo trudności, dąży do członkostwa w Unii Europejskiej z przekonaniem, że może wnieść wkład na rzecz wspólnego dobra.
Jan Paweł II po ceremonii powitania przejechał przed godziną 11. przez miasto do franciszkańskiego klasztoru Trójcy Świętej, na którego terenie odprawi uroczystą mszę św. beatyfikacyjną i wyniesie do chwały ołtarzy pierwszego chorwackiego świeckiego Ivana Merza (1896-1928).
Klasztor Św. Trójcy znajduje się na przedmieściach Banja Luki na wzgórzu Petriczevac, gdzie w czasie II wojny światowej Chorwaci dokonali masakry Serbów, i gdzie podczas ostatniego konfliktu na Bałkanach zginęło wielu katolików.