Trwa ładowanie...

Papież usunął z urzędu kontrowersyjnego biskupa brazylijskiego

• Papież Franciszek przyjął rezygnację arcybiskupa Paraiby (północno-wschodnia Brazylia)
• Usunięcie abp. Aldo di Cillo Pagotto z urzędu nastąpiło z "poważnej przyczyny"
• Hierarchę zawieszono za przyjęcie księży wyrzuconych z innych diecezji
• Lokalna prasa pisała też, że hierarcha był w związku z 18-latkiem

Share
Papież usunął z urzędu kontrowersyjnego biskupa brazylijskiegoŹródło: AFP, fot: Gabriel Bouys
d2p7o4u

Watykaniści przypominają, że biskup di Cillo Pagotto reprezentował konserwatywną frakcję przed zeszłorocznym synodem na temat rodziny i był jednym z autorów tekstu przedstawionego przez nią w trakcie debat poprzedzających obrady.

Włoska agencja prasowa ANSA zauważa, że Stolica Apostolska podjęła w zeszłym roku decyzję o kontroli w archidiecezji Paraiba. Według brazylijskich mediów w czasie tej wizytacji i kontroli kanonicznej sprawdzano okoliczności, w jakich abp Pagotto przyjął w swej archidiecezji księży i seminarzystów, wydalonych z innych diecezji. Ponadto, jak twierdzą media, odmówił omówienia przypadków pedofilii, do jakich tam doszło.

Również według miejscowej prasy jedna z kobiet zawiadomiła, że hierarcha był w związku z 18-latkiem, a miejscem ich intymnych spotkań był również pałac arcybiskupów.

d2p7o4u

Na czas weryfikacji i wyjaśnienia wszystkich kontrowersji, arcybiskup miał zakaz wyświęcania diakonów i księży oraz przyjmowania nowych seminarzystów.

Przypomina się, że nazwisko arcybiskupa di Cillo Pagotto wymieniano w kontekście debat poprzedzających synod biskupów na temat rodziny. Był on jednym z autorów broszury, zredagowanej przez konserwatywną frakcję hierarchii w obronie nauczania Kościoła w sprawie nierozerwalności małżeństwa, przeciwko propozycji dopuszczenia do komunii rozwodników żyjących w nowych związkach oraz przeciwko związkom homoseksualnym.

Te ostatnie opisano tam jako "erotyczne współżycie kochanków, prowadzące do sprzecznego z naturą korzystania z seksualności" i jako "ciężko grzeszne".

d2p7o4u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p7o4u
d2p7o4u
Więcej tematów