PolskaPapież: Świątynia Opatrzności symbolem patriotyzmu

Papież: Świątynia Opatrzności symbolem patriotyzmu

Projekt Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.
Bicie dzwonów we wszystkich kościołach archidiecezji warszawskiej obwieściło w czwartek w południe rozpoczęcie uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę świątyni Świętej Bożej Opatrzności na Polach Wilanowskich.

Przed południem uroczystą Mszą św. sprawowaną w warszawskiej bazylice św. Krzyża rozpoczęły się uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę świątyni w Wilanowie. Mszy św. przewodniczył legat papieski kardynał Franciszek Macharski.

Papież w przesłaniu skierowanym do uczestników uroczystości, odczytanym przez legata podkreślił, że Kościół w Polsce podejmując tę budowę pragnie zrealizować wotum, jakie w 1791 r. złożyli posłowie Sejmu Czteroletniego w podzięce za Konstytucję 3 Maja.

Wiemy, jak wielkie nadzieje wiązano z tą ustawą rządową, słusznie upatrując w niej narzędzia odbudowy struktur politycznych i społecznych w Ojczyźnie po pierwszym rozbiorze Polski. Nie było dane Polakom wprowadzić jej w życie, a nadzieje zdawały się gasnąć wraz z cierpieniem, jakie niosły kolejne rozbiory, powstania i niewola - napisał Jan Paweł II w przesłaniu.

Papież zaznaczył też, że nieustanne powracanie do ducha owego pamiętnego 3 Maja, do tych patriotycznych uczuć, do umiłowania dobra wspólnego okupionego daniną krwi i do pragnienia budowania Ojczyzny w oparciu o wspólny wysiłek wszystkich stanów było źródłem mocy dla kolejnych pokoleń, które nie uległy dziejowym burzom i przeniosły w sercach, umysłach i obyczajach wolność Rzeczypospolitej aż do dnia jej odrodzenia.

Jan Paweł II w przesłaniu podkreślił też, że obecny powrót do obietnic ojców Konstytucji 3 Maja będzie dla wszystkich jego rodaków okazją do odnowy ducha, jaki towarzyszył jej w powstaniu.

Jan Paweł II wyraził też nadzieję, że świątynia ta stanie się symbolem patriotyzmu, który jest umiłowaniem Ojczyzny, ofiarnym oddaniem dla dobra wspólnego, bratnią jednością wszystkich jej mieszkańców, jak też dążeniem do pomnażania jej materialnego i duchowego dziedzictwa przez umiejętne czerpanie z dorobku innych narodów.

Modlę się, by świątynia ta była znakiem wiary Polaków i ufnego zawierzenia Bożej Opatrzności teraźniejszych i przyszłych losów Ojczyzny - napisał papież w przesłaniu.

Prymas Polski w homilii zaapelował, by powstanie świątyni Świętej Bożej Opatrzności było nie tylko wypełnieniem wotum ojców Konstytucji 3 Maja, ale także dawało trwałe zasady do budowania naszego człowieczeństwa.

W uroczystej Mszy św. uczestniczył Episkopat Polski oraz przedstawiciele konferencji Episkopatów z 10 krajów europejskich. (miz)

warszawapapieżwilanów

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)