Trwa ładowanie...

Papież: przyszłość Kościoła to większe zaangażowanie świeckich i kobiet

"A co z tobą?" - to pytanie powtarzał papież Franciszek w sobotę podczas mszy św. w katedrze w Filadelfii. Apelował w ten sposób do świeckich, a zwłaszcza kobiet, o większe zaangażowanie w życie Kościoła. Papież przybył do miasta na Światowe Spotkanie Rodzin.

Share
Papież: przyszłość Kościoła to większe zaangażowanie świeckich i kobiet
Źródło: PAP/EPA, Fot: Tony Gentile
dg0thyd

W homilii wygłoszonej w katedrze dla przedstawicieli duchowieństwa Franciszek mówił o rozmowie pochodzącej z Filadelfii zakonnicy, świętej Katarzyny Drexel, żyjącej na przełomie XIX i XX wieku, z papieżem Leonem XIII. Kiedy powiedziała mu o potrzebach misji, papież zapytał ją: "A co z tobą? Co ty zamierzasz zrobić?". Te słowa - podkreślił - "zmieniły życie Katarzyny, bo przypomniały jej, że każdy chrześcijanin i każda chrześcijanka na mocy chrztu otrzymuje misję". Były adresowane - dodał - przez sędziwego papieża do młodej kobiety pełnej ideałów.

Franciszek powiedział: "Jednym z największych wyzwań stojących przed Kościołem w tym pokoleniu jest krzewienie we wszystkich wiernych poczucia osobistej odpowiedzialności za misję Kościoła i umożliwienie im wywiązywania się z niej".

dg0thyd

Papież wyraził przekonanie, że w zmieniającym się bardzo szybko społeczeństwie konieczne jest zarówno teraz, jak i przyszłości większe zaangażowanie ze strony świeckich. - Kościół w "kreatywny sposób" musi dostosowywać się do zmieniającej się sytuacji, przekazując "dziedzictwo przeszłości nie tyle poprzez utrzymanie struktur i instytucji", ale przede wszystkim dzięki otwarciu na możliwości i przekazywanie radości Ewangelii - podkreślił.

Mówiąc o konieczności aktywnego zaangażowania ze strony świeckich, papież zastrzegł: "Nie oznacza to rezygnacji z władzy duchowej, jaka została nam powierzona". Jak wyjaśnił, chodzi na przykład o to, by docenić wielki wkład kobiet świeckich i zakonnic.

Arcybiskup Filadelfii Charles J. Chaput powiedział żartobliwie na zakończenie mszy, zwracając się do papieża: "To miasto mogłoby dzisiaj zmienić nazwę na Francisville, gdybyśmy mogli to zrobić bez urażenia reszty Północnej Ameryki".

W przedostatnim dniu wizyty w Stanach Zjednoczonych Franciszek spotka się ze wspólnotą imigrantów hiszpańskojęzycznych, a wieczorem weźmie udział w czuwaniu modlitewnym z uczestnikami Światowego Spotkania Rodzin.

dg0thyd

Podziel się opinią

Share
dg0thyd
dg0thyd
Więcej tematów