Papież przewodniczył Drodze Krzyżowej w Koloseum
Jan Paweł II przypomniał w Wielki Piątek los
"licznych ofiar nienawiści, wojny i terroryzmu" oraz modlił się
podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej, aby "wydarzenia na świecie
następowały w duchu sprawiedliwości i pokoju".
19.04.2003 | aktual.: 19.04.2003 08:39
Papież, wbrew wcześniejszym oczekiwaniom, rozpoczął nabożeństwo od krótkiego wystąpienia, w którym przypomniał, że celebruje Drogę Męki Pańskiej w Koloseum od początku swego pontyfikatu i że nabożeństwo to jest symbolicznym wyrazem więzi pomiędzy Jerozolimą a Rzymem.
Kiedy z Koloseum do starożytnej bazyliki Maksencjusza na Palatynie, gdzie oczekiwał papież, szła procesja z krzyżem, Jan Paweł II, siedząc w fotelu, przysłuchiwał się odczytywanym przez dwoje aktorów rozważaniom. W tej samej pozycji trzymał krzyż podczas XIV, ostatniej stacji procesji.
Na zakończenie nabożeństwa Jan Paweł II zrezygnował z przygotowanego wcześniej przemówienia i przez około 10 minut wygłaszał do kilkudziesięciu tysięcy wiernych zebranych pod Koloseum improwizowaną homilię.
Papież podkreślił znaczenie krzyża, symbolizującego śmierć i zapowiadającego zmartwychwstanie. Kilkakrotnie wezwał wiernych, aby postarali się "jak najgłębiej przeżyć Triduum Paschalne", dając "świadectwo krzyża". Papież porównał je do świadectwa wiary, jakie w rzymskim Koloseum dali pierwsi chrześcijanie, ginąc śmiercią męczeńską.
Jan Paweł II kilkakrotnie przeplatał wygłaszane w języku włoskim przemówienie łacińskimi i polskimi zwrotami: "Drzewo krzyża" i "Zbawienie świata".
"Niekiedy także w imię Boga hańbiona jest ludzka godność" - podkreślił Jan Paweł II w przygotowanym wcześniej przemówieniu, którego tekst opublikowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, ale które nie zostało jednak odczytane przez papieża.
W nie wygłoszonym na zakończenie Drogi Krzyżowej tekście Jan Paweł II przypomniał "tragiczne obrazy przemocy, wojen i konfliktów, które codziennie docierają do nas z wielu rejonów świata" i zwrócił uwagę na "smutek i ból jednostek i narodów na wszystkich kontynentach" oraz na "tysiące dorosłych a także niewinnych dzieci, których dotyka śmierć z głodu i wycieńczenia".
Odczytane w tym roku podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej rozważania Jan Paweł II napisał w 1976 roku, przy okazji rekolekcji wielkanocnych w Watykanie dla ówczesnego papieża Pawła VI. Jan Paweł II napisał też rozważania czytane w Koloseum z okazji Wielkiego Jubileuszu Roku 2000
Wyboru tekstu rozważań Drogi Krzyżowej Jan Paweł II dokonał niespełna miesiąc temu, wobec wybuchu wojny z Irakiem. W latach ubiegłych, podczas Drogi Krzyżowej w Koloseum, odczytywano rozważania różnych autorów, w tym w 1989 roku Marka Skwarnickiego, w 1990 roku Patriarchy Jerozolimy Michela Sabbaha, a w 1994 roku - Patriarchy Ekumenicznego Konstantynopola Bartłomieja I.
W procesji, która przeszła z krzyżem przez Koloseum i weszła po stopniach na podwyższenie na stoku wzgórza Palatyn, krzyż nieśli przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch i wikariusz papieski diecezji rzymskiej kard. Camillo Ruini, ubrani w tradycyjne stroje świeccy z Kolumbii, Liberii, Sierra Leone i Egiptu, dwaj bracia franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej, żona i syn włoskiego lekarza Carlo Urbaniego, który zmarł wskutek zarażenia wirusem SARS (nietypowego zapalenia płuc) i katolicka rodzina z Iraku. (reb)