Papież przemówi po polsku?
O godz. 10.30 na Placu św. Piotra papież Benedykt XVI po raz pierwszy spotka się z wiernymi na audiencji generalnej. Następca Jana Pawła II postanowił nie tylko kontynuować cotygodniowe audiencje, ale także nie zmienił ich godziny ani przebiegu. Ponad tysiąc polskich pielgrzymów, wybierających się rano do Watykanu, ma nadzieję, że papież powie choć kilka słów w ich języku.
27.04.2005 | aktual.: 27.04.2005 10:15
Na pierwszą audiencję nowego pontyfikatu przybędą tysiące wiernych z wielu krajów, w tym wielu wciąż obecnych w Rzymie Niemców. Dlatego odbędzie się ona na placu przed bazyliką watykańską, a nie w Auli Pawła VI mieszczącej zaledwie 8 tysięcy osób.
Według nieoficjalnych informacji napływających z Watykanu, nie zmieniony został program audiencji, które do choroby Jana Pawła II miały zawsze ten sam przebieg. Księża przedstawią papieżowi pielgrzymów z poszczególnych grup językowych, a po każdej prezentacji Benedykt XVI zwróci się do pielgrzymów w ich języku - po włosku, niemiecku, angielsku, francusku i hiszpańsku.
Polscy księża, którzy Janowi Pawłowi II po polsku prezentowali grupy pielgrzymów, teraz zrobią to prawdopodobnie po włosku. Być może papież powie kilka słów po polsku. Nie jest to jednak pewne - można usłyszeć w Watykanie.
Polscy pielgrzymi oraz ich opiekunowie mają nadzieję, że polski pozostanie jednym z języków audiencji generalnych i że przynajmniej utrwali się tradycja krótkich pozdrowień dla Polaków. Z kilku zwyczajów - jak również wiadomo nieoficjalnie - Benedykt XVI zrezygnuje. Jednym z nich jest tak zwane baciamano - czyli możliwość podania ręki papieżowi i pocałowania jego pierścienia. Za pontyfikatu Jana Pawła II osobiste błogosławieństwa trwały niekiedy bardzo długo, a w kolejce do papieża ustawiały się - oczywiście za zgodą jego współpracowników - dziesiątki lub nawet setki osób. Nowy papież, jak informują przedstawiciele Watykanu, woli przynajmniej na razie unikać tego typu kontaktu z wiernymi lub chociaż go ograniczyć.
Pierwsza audiencja Benedykta XVI będzie miała nadzwyczajny przebieg ze względu na debiut nowego biskupa Rzymu, który kilkakrotnie przyznał się już do tego, że czuje się zagubiony, onieśmielony i potrzebuje wsparcia ze strony wiernych. Można się domyślić, że także podczas tego spotkania będzie mówił o swym poprzedniku, który w ciągu ponad 26 lat przyjął na 1165 audiencjach generalnych 17 i pół miliona pielgrzymów. Ostatnia audiencja generalna z jego udziałem odbyła się w Auli Pawła VI 26 stycznia.
Potem od początku choroby papieża pielgrzymi przychodzili w każdą środę przed południem pod klinikę Gemelli lub na Plac św. Piotra. Po raz ostatni, na trzy dni przed śmiercią, Jan Paweł II pozdrowił wiernych ze swego okna w Pałacu Apostolskim 4 tygodnie temu.
Sylwia Wysocka